ОРІХІВСЬКА
міська об'єднана територіальна громада

Територія Оріхівської громади складає 345,1 кв. км.
На території громади станом на 1 січня 2017 року проживає 19 469 осіб, з них майже 11,6 тис. осіб економічно активного населення. Міське населення складає 14 860 осіб, сільське населення — 4 609 осіб.

Адміністративний центр громади знаходиться в місті Оріхів, яке розташоване на відстані 56 км від обласного центру — м. Запоріжжя. З плином часу форма населеного пункту не змінилася, як і переважання у зайнятості земель сільського господарства. Проте, також наявна значна кількість промислових підприємств.

До складу Оріхівської громади входить 8 населених пунктів: м. Оріхів, в якому проживає 14 805 осіб, та 7 сіл, які відносяться до громади, в яких проживає менше п’яти тисяч осіб: с. Нестерянка, с. Мирне, с. Копані, с. Новоданилівка, с. Новопавлівка, с. Новоандріївка, с. Щербаки.

DSC_1120small
АНАЛІЗ
Розподіл населення за населеними пунктами (н.п.)​
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Населення
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Населення
Untitled-2_2
Територія громади відноситься до першого агрокліматичного району (підтопленням — 1а), який характеризується як теплий та помірно посушливий. Найбільша кількість опадів випадає в літні місяці, при цьому опади носять зливний характер. Загальна кількість опадів була б достатньою для задоволення потреб рослин в період їх росту, якби вони випадають рівномірно протягом року. Суттєвий вплив на кліматичні умови чинять вітри. Взимку переважають південні вітри, південно-східні та східні, які зумовлюють ясну, суху та морозну погоду. Влітку переважають північно-західні, північно-східні та північні вітри.
Структура землi
Дані з ресурсів Global Land Cover та Openstreetmap
Площа
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Землекористування
Untitled-3_3

Висновки та спостереження:

Компактна площа громади та забезпечення транспортним зв’язком, всі села інтегровані із центром громади за різними напрямками.

Забезпечено сполучення між різними населеними пунктами: як стосовно забезпечення соціальних потреб, так і задоволення побутовими послугами завдяки розвиненому транспортному сполученню з центром, де ці послуги в основному сконцентровані.

Концентрація закладів культури, освіти, охорони здоров’я, побутові та адміністративні послуги зосереджені в центрі — м. Оріхів.

Громада має вигідне географічне положення: якісні дороги державного значення пов’язують центр з великими промисловими центрами — Запоріжжям та Мариуполем, близько подорожувати до курортних міст Азовського моря.

Очевидно нерозкритий потенціал залучення тісного територіального та ментального зв’язку з Преображенською громадою: с. Преображенка розташоване на протилежному березі р. Конки, жителі села мають неформальні відносини з центром Оріхівської громади та споживають побутові послуги в місті Оріхів,. З формальних відносин можно виділити спільне користування природними ресурсами (річкою) і можливість об’єднати зусилля із залучення державної уваги до необхідності її очищення.

На території громади вже існують кілька садових господарств, які вирощують яблука, черешню та інші ягоди. Таким чином, кліматичні умови є сприятливими для розвитку цього напрямку господарської діяльності. Для подальшого збільшення потужності і збільшення якості продукції необхідно будівництво сортувальної й пакувальної лінії.

Було відзначено локації неформальні зон відпочинку жителів громади, таким чином визначені ділянки неформальний статус яких треба зберегти, також організувати веломаршрут в цих напрямках.

Село Щербаки, де на стан 2019 року залишилось 8 осіб, не фінансується, кошти на підтримку існуючої інфраструктури не виділяються, поселення визначено як неперспективне та занепадаюче.

Найважливішим викликом є організація комунальних підрозділів і служб, легалізація сміттєвого полігону.

Найбільші фінансові проблеми громади пов’язані з необхідністю опалення великої кількості соціальних будівель в умовах збільшення вартості та перебоях в постачанні газу; також з необхідністю модернізації технічної інфраструктури і комунальних об’єктів. Подібна ситуація зі станом технічної інфраструктури і доріг.

Карти аналізу

Землі водного фонду громади складають 66 га, землі лісового фонду – 638,3 га, площа сільгоспугідь – 16,396 тис. га. Поблизу міста Оріхів знаходиться одне з найбільших в області родовищ високоякісного формувального піску, який використовується для приготування формотворних та стержневих сумішей при виробництві чавунних та сталевих деталей. Кар’єр знаходиться за 3 км на південь від залізничної станції Оріхівська і розробляється з 1950 року.

Під час роботи над картою природних ресурсів було визначено, які населенні пункти забезпечені водою, де повністю відсутня каналізація (Новопавлівка, Новоандріївка, Копані, Новоданилівка, частина міста Оріхів). Також, були позначені артезіанські свердловини та ідентифіковані зони привабливого природного ландшафту, зони затоплення, неформальні ділянки для відпочинку місцевого населення та заповідні природні парки.

Територією Оріхівської ОТГ проходить автомобільна дорога державного значення Запоріжжя – Маріуполь. У м. Оріхів є залізнична станція «Оріхівська» на лінії «Запоріжжя 2 – Пологи», автовокзал. Даний автовокзал приймає автобуси за 7 напрямками. Загалом через автостанцію проходить 11 маршрутів. Найбільш популярні маршрути — до населених пунктів Запоріжжя, Дніпропетровськ, Маріуполь, Бердянськ та Ростов-на-Дону (РФ).

Транспортна мережа загального користування:

• Залізничних колій – 7,8 км;
• Автомобільних доріг – 168,1 км, у тому числі з твердим покриттям -133,4 км.

В 2017 році пасажирські перевезення на території Оріхівського району здійснює ТОВ «Таксомоторна компанія». Підприємством укладено договір з райдержадміністрацією на перевезення пасажирів, в тому числі пільгової категорії по шести приміським напрямках, а саме: Оріхів–Мала Токмачка, Оріхів–Вільнянка, Оріхів–Васинівка, Оріхів–Новоданилівка, Оріхів–Новоандріївка, Оріхів–Новотроїцьке.

S

Наявність природних ландшафтів і зон відпочинку:
природні балки, озера, річка Конка, парки, комплекс
байдарок;

Наявність корисних копалин (пісок, глина);

Наявність розвиненого садівництва;

Розвинена сфера обслуговування;

Розташування біля автодоріг національного
значення, гарна транспортна доступність та близьке
розташування біля обласного центра;

Активне сільське господарство;

Доступні земельні ділянки.

W

Відсутність інвесторів та нестача власних коштів
на розвиток промисловості;

Відсутність сучасних ліній для переробки та фасування готової продукції;

Недостатньо облаштованих зелених зон і місць відпочинку;

Брак робочих місць;

Брак зручних пішохідних і транспортних перетинів
залізничних шляхів;

Забрудненість річки Конки та високий рівень заліза
у складі питної води;

Мало закладів для людей похилого віку.

O

Створення лінії сортування та фасування продукції садівництва;

Виробництво сидра, овочевих чіпсів;

Участь в державних програмах інвестування в будівництво доріг, модернізації шкіл, розвитку
сільського господарства;

Залучення рекреаційного потенціалу та історичної
спадщини міста Оріхів, створення туристичного
путівника;

Побудова станції із обеззалізнення питної води;

Кооперація з сусідами.

T

Неврожай та негативні природні явища, кліматичні зміни несприятливі сільському
господарству;

Забруднення річки Конки, брак коштів на її комплексне очищення;

Відтік молоді і працездатного населення до сусідніх крупних міст;

Зменшення державної фінансової підтримки;

Відсутність інвесторів у виробничому секторі.

СЦЕНАРІЇ РОЗВИТКУ

Першою гіпотезою для громади став її розвиток як центру виробництва та переробки сільськогосподарської продукції та садівництва, відновлення видобутку формувальних матеріалів та вироблення металоконструкцій.

Покращення зв’язку між районами міста Оріхів, що роз’єднані залізничними шляхами, розвиток рекреаційних зон вздовж річки Конка, велосипедної інфраструктури, створення локальних молодіжних громадських центрів, співпраця с сусіднім ОТГ Преображенська.

Розвиток екологічної і рекреаційної громади:

• Розвивати зелену зону;
• Створення нових місць для відпочинку, облаштування існуючих;
• Розробка веломаршруту, створення інфраструктури;
• Підтримка активних видів спорту.

Розвиток промислової громади:

• Ревіталізація Орсільмашу;
• Створення міні заводів по переробці фруктів;
• Завод по виробництву будівельних сумішей.

Розвиток громади для ВСІХ:

• Молодь залишається у громаді, активно навчається і цікаво відпочиває;
• Похилі люди відчувають турботу;
• Працездатне населення працює та відпочиває у громаді.

ГРОМАДСЬКІ ОБГОВОРЕННЯ

Громадські обговорення відбулись 13 березня у Оріхівському центральному будинку культури за участі 60 осіб.

У підсумку аналізу мешканцям Оріхівської ОТГ були представлені наступні напрямки розвитку громади:

• Розвиток рекреаційної зони: ЗЕЛЕНИЙ ПОЯС; 

• Громадський простір: ЧЕКАЙ НА ПОСЛУГИ ВІДПОЧИВАЮЧИ;

• Навчально спортивний простір: ТРЕНУЙСЯ НА ПРИРОДІ;

• Території економічного розвитку: СТВОРЮЄМО НОВІ РОБОЧІ МІСЦЯ;

• Навігаційно-інформаційні вказівники: ОРІЄНТУЙСЯ У ГРОМАДІ КРАЩЕ;

• Створення умов для людей похилого віку: ПІКЛУЄМОСЯ ПРО СТАРШИХ;

• Простір для організацію торгівлі: ТОРГУЙ У КОМФОРТІ

DSC_1061смол

У результаті воркшопу для мешканців Оріхівської ОТГ  у форматі світового кафе були обговорені ці напрямки розвитку та зафіксовані нові ідеї та пропозиції. На зустрічі були присутні представники адміністрації, старости всіх населених пунктів, представники бізнесу, учні старших класів ОЗЗСО «Сузір’я», активна молодь та активні члени місцевої спільноти. Ідеї першої гіпотези розвитку громади були прийняті позитивно, мешканці охоче залучалися до розмови, активно ділились досвідом, реаліями життя у громаді та своїми ідеями.

Результати обговорень:

• Необхідність вирішення проблем в базовій інфраструктурі: оновлення та ремонт комунікацій, забезпечення водою, модернізація очисних споруд, ремонт доріг, створення сортувальної станції та легалізація ділянки сміттєвого полігону. 

• Наявний запит на облаштування зон для вiдпочинку, майданчиків для дітей (с. Мирне, с. Нестерянка, с. Копані; м. Оріхів), створення громадських просторів, міської площі.

• Запропоновано створити фестиваль «Чумацький шлях», ґрунтуючись на історичному факті, що територія в місті Оріхові використовувалася як стоянка на шляху на острів Хортиця.

• Розвиток спортивного потенціалу молоді: створення майданчиків, умов для бігу.

• В цілому позитивні відгуки щодо ідей першої гіпотези просторового розвитку ОТГ.

ВІЗІЯ ГРОМАДИ

Оріхівська ОТГ — територія, де насолоджуються затишним, безпечним та комфортним життям.

Візією громади є зелена комфортна для життя територія, яка розташована поблизу обласного центру — міста Запоріжжя — та в 150 км від моря. З одного боку місто є цінним місцем в собі та є приємною зупинкою на шляху до моря. Річка Конка є важливим рекреаційним ресурсом, система зелених зон та набережна формує зелений каркас для міського центра громади та всієї спільноти громади.

Оріхівська громада 2025:

 Мальовнича територія вздовж річки Конки;
 Центр послуг для навколишніх громад;
 Територія інтенсивного виробництва і переробки плодово-ягідної продукції;
 Громада, яка забезпечує якісний рівень життя, відпочинку та оздоровлення.

Стратегічний напрямок 1. Розвиток садових та плодоовочевих підприємств та кооперативів.

Стратегічний напрямок 2. Налагодження партнерських відносин з сусіднім ОТГ Преображенська, співпраця щодо очищення, розвитку та охорони спільного природного ресурсу — річки Конки.

Стратегічний напрямок 3. Співпраця з сусідніми громадами: створення логістичного центру на базі сільськогосподарського обслуговуючого плодоовочевого кооперативу «Черешня Санрайз», який знаходиться в селі Ясна Поляна, Запорізької області.

Стратегічний напрямок 4. Розвиток сільськогосподарського машинобудування.

Стратегічні цілі громади:

1. Замість будівництва басейну та отримання відповідних витрат на його утримання та опалення, розглянути питання фінансування очистки річки Конки;

2. Будівництво інфраструктури гостинності у місті Оріхові щодо сприяння літнього туризму;

3. Враховувати тенденції зміни клімату — розвиток сфери енергозбереження, очищення річки Конки, озеленення вулиць і доріг, дослідження сучасних методів зрошення сільськогосподарських земель.

Концепція інтегрованого розвитку

Візія майбутнього громади формує стратегічні цілі, що знайшли відображені на мапі просторового розвитку території. Стратегія розвитку ставить перед громадою амбітну мету – перетворити громаду на територію комфортного проживання, де створено рівні умови для всебічного та гармонійного розвитку людини, громаду з наданням якісних адміністративних послуг і винятковою історико-культурною спадщиною.

Стратегія зосереджена на напрямах, які нададуть розвитку території найбільші шанси в майбутньому: рекреація, транспорт та економічний розвиток. Щодо соціальної інфраструктури, в рамках стратегії зберігається підхід щодо ресурсозбереження та оптимізації існуючої матеріальної бази, обраний громадою раніше.

Соціальна інфраструктура.

Головний центр тяжіння населених пунктів – місто Оріхів, де організовані якісні соціальні та адміністративні послуги, сконцентровані об’єкти рекреації і торгівлі. Оріхів рівновіддалений від усіх населених пунктів громади, що підкреслює його центральну роль в житті громаді та дозволяє забезпечити якісну транспортну доступність, яка буде посилюватися з виконанням ремонту доріг локального значення. На інтегрованій мапі також зображена стратегія оптимізації соціальних послуг громади за ознакою наближеності: с. Новоандріївка, с. Новопавлівка та с. Новоданилівка отримують більшість побутових та соціальних сервісів в м. Оріхів; с. Мирне та с. Копані — в с. Нестерянка.

Транспорт.

Стратегічний розвиток транспортної інфораструктури направлено на поліпшення якості послуг і технічної бази. Операційні цілі по ремонту дорожного покриття –запорука більш високої якості життя в громаді, в тому числі через те, що місцеві жителі переважно володіють власним автомобілем. Проте, важливими умовами комфорту жителів стануть:

1. Забезпечення заходів із зменшення трафіку вантажних автомобілів, забезпечення об’їзної дороги повз центр міста Оріхів і центральні вулиці сусідніх населених пунктів;
2. Планування повноцінної велоінфраструктури – створення веломаршруту, що з’єднує центр громади і села Нестерянка і Новоданилівка, планування центру Оріхова з урахуванням краєзнавчого маршруту, оновлення набережної з урахуванням велосипедної доріжки і з’єднання даного маршруту з нерегульованими місцями відпочинку у громаді («плантаж», озеро).

Рекреація.

Розвиток рекреації і майбутнього туризму проектується вздовж річки Конки, визначені наступні об’єкти рекреації:

• Набережна р. Конки;
• Острів посередині русла річки — пункт призначення для вiдпочинку та місце проведення фестивалю;
• Дослідження джерел питної води та створення проекту бази відпочинку на його основі (реалізація проекту за межами часового періоду Стратегії);
• Велосипедні маршрути, що поєднують набережну з центром міста, з житловими кварталами та неформальними зонами відпочинку.

Економічний розвиток.

Більший відсоток території громади займають землі сільськогосподарського призначення (80%), де вирощуються зернові культури, соняшник та інше. Території не мають екологічного забруднення, тому на перспективу можливо за відповідних умов перейти на органічне вирощування сільськогосподарської продукції.

Для економічного розвитку й підвищення надходжень до місцевого бюджету передбачена земельна ділянка для розміщення сортувальної лінії та переробки продукції плодово-ягідних господарств. На карті позначені існуючі садиби та господарства та локації для створення нових господарств— всі господарства разом створюють мережу для сталого розвитку галузі, зручної, ефективної транспортної логістики та створують систему з господарствами сусідньої ОТГ.

Також, стратегічний розвиток передбачає сприяння розвитку існуючих підприємств на базі піщаних кар’єрів через діалог адміністрація ОТГ – підприємці, адміністрація ОТГ – держава, залучення співфінансування з інших джерел, створення транспортної інфраструктури — стратегічні цілі, які сприяють розвитку громади в різних напрямках.

Співпраця.

Територіальний зв’язок з селом Преображенка потребує нового погляду — розглянути таке сусідство як можливість стати центром надання адміністративних та соціальних послуг, сприяння формуванню економічних зв’язків (кооператив садово-ягідних господарств), створення спільної кампанії щодо отримання фінансування від держави на очистку річки, благоустрій території на острові, що буде спільним місцем відпочинку для обох громад.

План впровадження концепції просторового розвитку
СТРАТЕГІЧНИЙ ПІЛОТНИЙ ПРОЕКТ

Ключовий проект: Облаштування набережної річки Конки.

Облаштування набережної дає новий поштовх до розвитку:

 Рекреації, об’єднання зелених зон;

 Культурного руху із включенням сіл громади: проведення Фестивалю «Чумацький шлях» на острові;

 Інтервенції зелених зон до житлових районів та ревіталізації території заводу «Орсільмаш».

Річка Конка протікає через північно-східну частину Оріхівської ОТГ та є своєрідною ланкою із сусідньою Преображенською громадою. Гарно вписується у ландшафт штучний острів, що знаходиться посередині водойми.
Велика увага до публічного простору вздовж річки Конки зумовлено тим, що цією територією вже користуються мешканці: кожен день вздовж річки проходять на роботу та додому, проводяться міські свята та інші заходи, а поряд з фонтаном, який зараз не працює, збирається молодь. Проект має значення як перший крок до більш комфортного, «зеленого» Оріхова.

Мета проекту:

Покращення променаду вздовж річки, покращення рівня комфорту та безпеки за рахунок встановлення нового освітлення та висадження нових рослин та дерев.

Маючи на території такі мальовничі місця також з’явилася ідея поєднання чудового подарунку природи з жителями міста, усієї громади, шляхом облаштування та організації зони відпочинку.

У результаті облаштування набережної та острова покращиться імідж громади, що призведе до залучення і згуртування мешканців, створення комфортних умов для проживання та відпочинку, нових інвестицій.

Як підкріплення намірів створити «зону тяжіння» на набережній пропонується започаткувати щорічний Фестиваль на острові. Цей захід дасть можливість для розвитку туризму у громаді.

Облаштування набережної. Планується будівництво додаткових місць для відпочинку, облаштування тротуарною плиткою пішохідної доріжки, встановлення лавок, урн. Також пропонується додаткове озеленення шляхом насадження хвойних багаторічних рослин, наприклад ялівцю, кедру, самшиту та інших. Вздовж набережної пропонується облаштування пірсів для рибалок, встановлення декоративних ліхтарів освітлення, нових лавок-гойдалок. Спортивна зона складається із мультифункціонального спортивного поля. Вздовж набережної планується облаштування велодоріжки у двох напрямках руху.

Облаштування території острову. Зв’язок із островом планується встановити через будівництво понтонного пішохідного мосту. Для проведення масових заходів на острові планується облаштування відповідної інфраструктури: сцени, сидінь, місць для торгівлі крафтовими товарами місцевих виробників. Також планується організація човнових та катамаранних розваг.

Впровадження стратегічного проекту

Чумацький шлях. Перспективний план організації фестивалю

Громада формує свій профіль як туристично привабливої території, використовуючи природні та історичні переваги. У громаді планується розвиток фестивального руху на базі історичних пам’яток та рекреаційних зон, фестиваль підтримується промоційними заходами. Основними видами туризму у громаді є історичний та оздоровчий.

Для проведення фестивалів та інших масових заходів пропонується побудувати стаціонарний пірс, що використовуватиметься під час проведення свят, пов’язаних з діями на воді (Івана Купала, Водохреща та ін.). У рамках фестивалю пропонується залучати сусідні населені пункти.

КОМАНДА
Фахівець з просторового планування

Леонід Донос

Робоча група ОТГ

Олександр Салогуб

Олександр Салєєв

Тетяна Сотнікова

Розширений склад групи ОТГ

Наталія Доновська

Ментори та менторки

Беньямін Коль

Тіберіу Чіолаку

Аня Берестецька

Ольга Кононова

СХОЖІ ГРОМАДИ

Фурсівська сільська об’єднана територіальна громада

Лиманська міська об’єднана територіальна громада

Тетерівська селищна об’єднана територіальна громада

Якушинецька сільська об’єднана територіальна громада

Полонська міська об’єднана територіальна громада

Любарська селищна об’єднана територіальна громада

Текст, фото та графічні матеріали є результатами робочих груп ОТГ-учасниць освітньої програми “Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад”. CANactions School не несе відповідальності за їх зміст та може не поділяти точку зору авторів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *