про програму
Інтегроване просторове планування
для об'єднаних територіальних громад
У серпні 2018 року CANactions School ініціювала освітньо-практичну програму «Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад», що була впроваджена за підтримки програми «U-LEAD з Європою». Програма була орієнтована на адаптацію європейських підходів міського і регіонального розвитку до функціонування новостворених територіальних одиниць України – об’єднаних територіальних громад (ОТГ).
В рамках програми фахівці у сфері просторового планування взаємодіяли з представниками територіальних громад та спільно напрацьовували сценарії розвитку території ОТГ. Підсумком програми було створення концепції просторового розвитку 30 ОТГ, представники яких брали участь у програмі. На цій веб-платформі зібрані всі результати програми.

Управлінські команди
30-ти громад навчились планувати свою територію

30 українських фахівців/чинь з просторового планування попрацювали з реальними об’єктами/громадами

Громади-учасниці разом с фахівцями/чинями розробили
30 “Концепцій просторового розвитку ОТГ”

Команда програми розробила онлайн-посібник з описом інструментів просторового планування
Об’єднанні територіальні громади (ОТГ) поступово стають основою для місцевої демократії, надання публічних послуг та раціонального і сталого використання земель. Водночас, ОТГ мають становити базовий рівень адміністративно-територіального устрою України та служити основою для проведення місцевих виборів.
Об’єднання громад є одним з ключових кроків в рамках Національного проекту «Децентралізація», в основу якого покладена Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. За даними Мінрегіону, станом на листопад 2019 р. було утворено 1002 об’єднаних територіальні громади (з 1356 запланованих).
Виконання обов’язків, покладених на об’єднані громади, має засновуватись на довгостроковому плануванні територій, що служить для прогнозування і визначення напрямків сталого розвитку ОТГ та забезпечення раціонального розселення.
Виклики просторового планування в ОТГ:

Нестача планувальних інструментів, що відповідали би масштабу ОТГ.

Нестача кваліфікованих кадрів з архітектури та містобудування у громадах.

Застарілість чи відсутність містобудівної документації на місцях, брак актуальних статистичних даних.

Нестабільна просторова конфігурація ОТГ, незавершена передача земель.
учасники
Для участі у програмі, за результатами відкритого конкурсу, з-поміж 102 заявок було відібрано 30 ОТГ з 20 областей України. Умовою участі для ОТГ було формування робочої групи із шести осіб, що включала представників органів місцевого самоврядування, керівників комунальних підприємств та організацій і представників НУО.
Аналогічний відкритий конкурс був проведений для відбору 30 спеціалістів у сфері просторового планування, участь яких у програмі мала на меті фахове підсилення робочих груп ОТГ спеціалістами, яких наразі не вистачає у більшості громад.
Навчання та розробка концепцій відбувалися під керівництвом досвідчених міжнародних фахівців (менторів програми).
структура програми
Навчальний процес програми розпочався у листопаді 2018 року. Важливим поштовхом для роботи стала навчальна подорож до Швеції та Данії, де вивчався досвід місцевих муніципалітетів.
Основою всієї навчальної програми була проектна Студія, що складалася з 5 етапів та проходила з січня по травень 2019 р. Заключним етапом була завершальна конференція у вересні 2019 р., на якій були представлені результати програми та розміщувалась виставка напрацювань робочих груп.

Детальніше про програму можна ознайомитись на сайті CANactions School.
Команда програми
CANactions School

Партнери
Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», яка спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами: Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.