ТЕТЕРІВСЬКА
сільська об'єднана територіальна громада

Тетерівська сільска об’єднана територіальна громада була утворена в серпні 2015 року внаслідок об’єднання чотирьох сільських рад: Тетерівської сільської ради, Денишівської сільської ради, Корчацької сільської ради, Буківської сільської ради. 

Тетерівська ОТГ знаходиться на території Житомирського району Житомирської області. Громада розташована у південно-західній частині області. До складу Тетерівської  об’єднаної територіальної громади увійшли 11 населених пунктів. Адміністративний центр громади – с. Тетерівка. 

АНАЛІЗ
Розподіл населення за населеними пунктами (н.п.)​
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Населення
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Населення
Untitled-2_2

Вікова структура населення відображає незначне переважання кількості осіб старших за працездатний над кількістю осіб молодших за працездатний вік. Навантаження на осіб працездатного віку становить 64,5 осіб непрацездатного віку на 100 осіб працездатного віку. Населення громади зростає, однак спостерігається природне скорочення населення. 50% населення громади зареєстровано у центрі – с. Тетерівка, 20% – у с. Дениші. Тобто відносно населення маємо 2 найбільші локації.

Землекористування

Майже 50% площі громади займає ліс, який перебуває у власності 7 різних лісгоспів, тобто є державною власністю. Близько 27% займають землі С\Г призначення, переважна більшість якої у приватній власності. Майже 4 % території – це водне господарство. У державній та комунальній власності знаходиться – 84 % земельного фонду громади, 16% – приватна власність. 

Найбільшим землекористувачем є Житомирська КЕЧ – 34% території громади припадає на полігон. 

Можемо зробити висновок, що у комунальній власності громади залишається невелика кількість земельного фонду, недостатня для розміщення великих об’єктів та підприємств. 

 

Структура землi
Дані з ресурсів Global Land Cover та Openstreetmap
Площа
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Землекористування
Untitled-3_3

Основні переваги ОТГ полягають у тому, що громада має зручне географічне розташування (близькість до обласного центру). На території громади є багато цікавої  туристичної інфраструктури, в тому числі скеледром, як місце проведення змагань зі скелелазіння. Інші привабливі об’єкти на території громади: зони відпочинку та цінні природних ландшафтів (Тригір’я, скелі, дуби «Патріархи», Корчацька культура, замок Терещенків, Діючий санаторій “Дениші”, особливість якого лікування родоном, тощо). 

Громада має кілька зон рекреації, які є підцентрами впливу в громаді, вплив яких підвищиться у разі їх об’єднання у мережу.

Через громаду проходить автомобільний шлях національного значення Н03 Житомир – Чернівці, дана дорога проходить через найбільші населені пункти громади. Регулярним транспортним сполученням охоплено 90% сіл громади. Автомобільний транспорт, маршрутні таксі та автобуси відіграють провідну роль у пересуванні по громаді. У кожному населеному пункті через який проходить автошлях встановлені зупинки, транспорт курсує регулярно з інтервалом 10-15 хвилин – висока мобільність. 

Проте, на сьогодні в поганому стані транспортне сполучення між населеними пунктами в середині громади. Відсутнє тверде покриття по п’яти дорогам  між населеними пунктами, що ускладнює пересування. 

Карти аналізу громади

Порівняльні переваги 

• Громада має змогу використати своє географічне положення, а саме близькість до обласного центру Житомирської області. 

• Природні ландшафти громади закладають передумови для розвитку туристично-рекреаційної сфери, в тому числі – сільського, зеленого, оздоровчого, спортивного туризму. 

• Залучення в громаду додаткових ресурсів (кошти ДФРР, гранти) дозволить покращити інфраструктуру в громаді і тим самим створити передумови для підвищення рівня якості життя у громаді.

 

Ризики 

• Відтік за межі громади кваліфікованих кадрів обмежуватиме розвиток існуючих та створення нових бізнесів, а також матиме негативні наслідки для зростання демографічного навантаження особами старшого віку, чим спричинятиме додаткові витрати місцевого бюджету. 

• Несприятливі інвестиційні умови можуть створити перешкоди для розвитку діяльності санаторію “Дениші” як одного зі стратегічних об’єктів громади у туристично-оздоровчому напрямку. 

S

Зручне географічне розташування (близькість до обласного центру);

Наявна туристична інфраструктура, в тому числі – скеледром як місце проведення змагань зі скелелазіння;  

Діючий санаторій “Дениші”, особливість якого лікування родоном; 

Транспортне сполучення (дорога національного значення Київ-Чернівці проходить через територію громади); 

Громада багата на водні ресурси. Через територію громади протікає річка Тетерів, на території громади знаходиться два водосховища, громада забезпечує водою обласний центр;

Наявні наступні ресурси: граніт, лікувальні родонові води, пісок; 

Розвинена соціальна інфраструктура;

Діє центр первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД); 

Працює центр надання адміністративних послуг (ЦНАП;) 

На території громади діють дві школи, два  оновлених садочки;  

Наявна спортивна інфраструктура в громаді; 

Наявність привабливих об’єктів на території громади (Тригір’я, скелі, дуби «Патріархи», Корчацька культура, замок Терещенків тощо);  

Передано 1 345 га. земель за межами населених пунктів у власність ОТГ.

W

Значна частка населення старшого за працездатний вік, природне скорочення населення; 

Відсутність генерального плану, містобудівної документації;  

Поганий бренд у санаторію “Дениші” на ринку лікувально-оздоровчих послуг України; 

Відсутність в громаді централізованого водовідведення та водопостачання;  

Неналежна якість, подекуди – відсутність твердого дорожнього покриття між населеними пунктами громади; 

Відсутність автобусних маршрутів для забезпечення належного транспортного сполучення між населеними пунктами громади; 

Низький рівень підприємницької  активності населення, уникнення підприємців від сплати податків;

Незначний досвід громади у залученні інвестицій; 

Відсутність вторинного рівня медицини в громаді;; 

Нерозвинена система централізованого вивезення сміття 

Погане освітлення на території громади. 

O

Розвиток малого бізнесу, органічного землеробства на території ОТГ; 

Розвиток альтернативної енергетики на місцевому, регіональному та державному рівні; 

Збільшення кількості проектів та можливостей міжнародної технічної допомоги, які підтримуватимуть ОТГ; 

Розвиток туристичного потенціалу визначено як стратегічний напрямок на державному, регіональному та місцевому рівнях; 

Розширення та розвиток лікувально-оздоровчої сфери; 

Збільшення бюджетної підтримки об‘єднаних громад, в т.ч. через субвенції, кошти Державного фонду регіонального розвитку, дорожнього фонду та ін; 

Розширення адміністративних меж громади, введення садових товариств у межі населених пунктів.

T

Продовження або замороження військового конфлікту на сході України (АТО); 

Згортання та/або непослідовність реформи децентралізації; 

Відтік робочої сили за межі громади; 

Несприятливі інвестиційні умови; 

Підвищення цін на енергоносії ;

Несприятлива державна система оподаткування для розвитку малого та середнього бізнесу.

СЦЕНАРІЇ РОЗВИТКУ
Сценарій 1: Розвиток туристично-рекреаційного потенціалу громади

Даний сценарій передбачає, що Тетерівська ОТГ за умов використання сильних сторін та формування конкурентних переваг громади шляхом мінімізації впливу на розвиток слабких сторін, які зараз виникають в нашому регіоні та країні, стане рекреаційно-оздоровчим центром регіону. У громаді є декілька центрів туристичної активності, санаторій «Дениші» та потенційні зони розвитку зеленого туризму. Сценарій передбачає: 

підвищення туристично-рекреаційної інфраструктури в громаді (туристичні та веломаршрути, облаштовані інформаційними вказівниками та мапами; створення туристичного інформаційного центру; маршрути сплаву на байдарках; прокат велосипедів та човнів; прокат спорядження для скелелазіння); підвищення комфортності та популяризація громади – формування бренду ОТГ;  створення нових туристичних продуктів в громаді; формування бренду «Курорт Дениші»; розвиток зеленого туризму. 

Сценарій 2: Покращення інфраструктури громади, якості життя мешканців та створення безпечного для життя і здоров'я довкілля у громаді

Акцент на підвищення якості наявної інфраструктури та розвиток необхідної інфраструктури для розвитку громади. Голова ідея: підвищення якості життя мешканців громади, інвестиційної привабливості громади. Сценарій №2 може втілюватися паралельно зі сценарієм №1, підсилюючи його. 

Сценарій передбачає розвиток освітньої інфраструктури, інфраструктури у сфері культури та охорони здоров’я, соціальної інфраструктури, обладнання та реконструкція спортивних майданчиків, загальноосвітніх навчальних закладів, відкриття молодіжного центру, створення центру безпеки в громаді, створення спортивного центру в громаді. 

Модернізація  технічної (інженерної) інфраструктури громади 

забезпечення населення громади централізованим водопостачанням та водовідведенням; забезпечення освітлення населених пунктів громади; підвищення енергоефективності громадських будівель; створення сучасної системи управління  твердими та побутовими відходами; проведення поточних та капітальних ремонтів доріг в громаді. 

Розвиток громадських просторів та зелених зон у громаді 

облаштування паркових зон в населених пунктах громади та вдосконалення просторового розвитку території громади; санітарне очищення території та озеленення громади. 

Сценарій 3: Розвиток громади за рахунок розширення адміністративних меж населених пунктів

На території громади знаходяться садові масиви, які об’єднуються у велику кількість садових товариств – близько 50. У даних садових товариствах проживає майже 5 тис. мешканців, які не зареєстровані в громаді. Окрім того, навколо с. Тетерівка та с. Дениші з’являються нові масиви проживання переважно колишніх мешканців м. Житомира. Розширення меж населених пунктів за рахунок даних масивів дасть змогу залучити додаткові кошти, зокрема освітня, медична субвенція, кошти ДФРР.  

Паралельна реалізація сценарію №2 надає можливість залучення інвесторів у будівельну сферу, зокрема багатоповерхову забудову навколо с. Тетерівка Сценарій 3 передбачає, що с. Тетерівка стає спальним районом м. Житомира, розширяється територія та збільшується кількість населення громади. Потрібна розробка містобудівної документації: генеральних планів, просторових планів населених пунктів; + сценарій №2. 

ГРОМАДСЬКІ ОБГОВОРЕННЯ

Публічні обговорення відбулись 13 березня в будинку культури с. Тетерівка. Відбулась презентація графічних матеріалів та аналітичних даних зі стейкхолдерами (представники малого та середнього бізнесу, представники громадських організацій, активні мешканці громади, адміністрація та спеціалісти сільської ради, місцеві депутати). 

Внаслідок проведеного заходу громадських обговорень було отримано велику кількість пропозицій різного характеру, проте більшість ідей стосуються саме розвитку громади. Пропозиції стосувалися як розвитку в цілому так і створення конкретних інфраструктурних та туристичних, рекреаційних об’єктів.

Цікавими ідеями були : 

• Організувати місцевий зоосад з домашніх тварин кози, кури, гуси, качки, коні та інші, + бджолина ферма з можливістю придбати мед, переночувати в апівулику в лікувальних цілях; 

• В с. Руденька облаштувати кемпінги, або відновити кілька «українських хат»  для ночівлі і відпочинку на природі; 

• Відкрити в центрі с. Дениші ресторан або кафе з натуральних продуктів вирощених жителями громади; 

• В с. Михайлівка або с. Тригір’я облаштувати місцевість по вирощуванню білих грибів (ліс), відкрити ферму по вирощуванні гливи (вєшенки); 

• Яхт клуб (с. Тетерівка). 

Необхідно активно залучати місцевих мешканців та всіх зацікавлених сторін (стейкхолдерів) до розробки сценаріїв розвитку та проектів, оскільки місцева влада може недосконало знати проблему та однобоко дивитися на шляхи її вирішення. 

ВІЗІЯ ГРОМАДИ

Тетерівська ОТГ – рекреаційно-оздоровчий центр регіону 

Тетерівська сільська об’єднана територіальна громада – «Поліська Швейцарія», громада активних,  здорових, доброзичливих, небайдужих та заможних людей, місцевість комфортного та безпечного життя, економічно розвинутий, інвестиційно привабливий та екологічно чистий край оздоровчого відпочинку. 

Стратегічний напрямок 1. Розвинена туристична інфраструктура.

Громада, де зручні та якісні автомобільні, велосипедні та пішохідні маршрути, облаштовані інформаційними вказівниками та мапами, паркувальними майданчиками, місцями для відпочинку – від місць для розташування кемпінгу до мотелів та готелів, наявність приватних пропозицій житла для бюджетного туриста.  

Чисті та забезпечені інженерною та санітарною інфраструктурою місця перебування на природі, відремонтовані та освітлені фасади об’єктів культурної спадщини. 

Стратегічний напрямок 2. Підприємці формують позитивний туристичний імідж громади.

Пожвавленню приватного сектору у частині підвищення якості пропозицій як житла і супутніх послуг, так і сервісу у закладах харчування, їх різноманітності, привабливість та якість запропонованих атракцій під час перебування туристів. 

В туристичних об’єктах приватних підприємців розміщується дизайн-код громади, інформація про туристичний та веломаршрут, найцікавіші атракції.

Створення іміджу: «Громада – гостинна для всіх». 

Стратегічний напрямок 3. Санаторій «Дениші» – найкращий рекреаційно-оздоровчий центр регіону 

Санаторій, де висока якість сервісу та послуг, комфортне середовище, якісні інтер’єри, смачна кухня. Висока впізнаваність існуючого бренду, серед потенційних туристів у сторону якісно кращого часу перебування у лікувально-туристичному закладі. Санаторій – центр, де поєднується зручне географічне розташування серед екологічно чистого середовища, поряд з основними магістралями, у історично цікавому оточенні.

Стратегічний напрямок 4. Природа для Тетерівської ОТГ – це найцінніший ресурс.

Охорона і раціональне використання водних і природних ресурсів, озеленення території. Створення природно-охоронних зон. Раціональне використання, зберігання побутових відходів та відходів виробництва.  

Створене гармонійне навколишнє середовище, де рекреаційний та оздоровчий туризм не впливає на природу в цілому та окремі її елементи. Громада, де приємно відпочивати: чисте повітря та водойми, зелені ліси, різноманіття рослинного та тваринного світу.  

Концепція інтегрованого розвитку

Концепція інтегрованого розвитку передбачає взаємозв’язок між територіями громади та поза її теперішніми межами. На території громади наявна велика кількість привабливих об’єктів: Тригір’я, скеледром, дуби «Патріархи», Корчацька культура, замок Терещенків, зони відпочинку та цінних природних ландшафтів, санаторій “Дениші” тощо, які формують кілька центрів тяжіння/впливу в громаді. Першочерговою метою є підсилити дані центри та зв’язати між собою, об’єднання туристичні об’єкти Тетерівської ОТГ в єдину мережу. 

Першочерговими проектами, визначеними стратегічними напрямками та підтриманими на обговореннях є проекти, які відносяться до зони впливу «Дениші». Серцем цього напрямку є село Дениші та об’єкти навколо. В с. Дениші та навколо знаходяться історичні споруди, рекреаційні зони, скеледром, санаторій «Дениші», які є безумовною точкою тяжіння і має велике значення для всієї громади.  

Друга черга відноситься до розвитку ще одного центру тяжіння – с. Тетерівка як адміністративного центру громади, яке знаходяться на початку громади і є візитівкою Тетерівської ОТГ 

Третя чергарозвиток перспективних центрів активного відпочинку: 

• с. Перлявка, с. Тригір’я – пляж; човнева станція (прокат човнів, байдарок, катамаранів); 

 котеджний комплекс с. Улянівка (контактний зоопарк, кінна екскурсія); 

 кемпінгове містечко с. Руденька та декілька «українських хат»  для ночівлі і відпочинку на природі. 

План впровадження концепції просторового розвитку
СТРАТЕГІЧНИЙ ПІЛОТНИЙ ПРОЕКТ

Центр дозвілля молоді

Згідно з концепцією інтегрованого розвитку село Дениші стане культурним і туристичним центром тяжіння громади, так як недалеко від села знаходяться природно-історичне надбання регіону, а саме скеледром, до якого зїзджаються величезна кількість людей, особливо молоді. Також тут є покинута садиба Терещенків та історичні вікові дуби. Вниз за течією р. Тетерів, на відкритому просторі, зупиняються місцеві скаутські організації. Саме скаутські організації є «рухомою силою» активізації молоді у громаді. Вони приймають участь у влаштуванні фестивалів та інших культурних заходів. Але нажаль, у разі приїзду великої кількості скаутів до громади, їм буде ніде зупинитись. А жити постійно у палатках некомфортно. На території села знаходиться великий, відомий на весь Радянський союз у минулому, санатоій «Денеші». Але на жаль, цей санаторій є застарілим та не співпрацює з громадою у напрямку розвитку туризму та рекреації, так як він підпорядковується обласному центру.

Тому, у якості впровадження демонстраційного проекту було обрано будівлю сільської ради у с. Дениші, яку було запропоновано перетворити на Центр дозвілля молоді.

Мета проекту:

Проект полягає у тому, щоб надати будівлі сільради у с. Денеші нового змісту і щоб вона стала активним центром на території села.

Зараз, будівля сільської ради функціонує лише на 20%. Інші 80% залишаються вакантними.

Згідно з концепцією розвитку громади, домінуючим напрямком розвитку громади є туризм. Але без якісного інформаційного центру, не всі дізнаються про красу природи громади і місця, які варто відвідати. Тому було запропоновано у цьому центрі, у якості додатку зробити туристичний інформаційних центр, який буде надавати послуги у сфері туризму (екскурсії територією громади, спортивне обладнання, пункт прокату велосипедів).

На сьогоднішній день, скелелазіння є одним з ключових причин, чому до громади їдуть туристи, але нажаль, не всі з них вміють лазити по природним скелям. Тому на території центру також буде існувати школа скелелазіння для молоді та дорослих.

Очікуванні результати проекту:

Центр слугуватиме осередком для місцевих скаутів та інших дітей у громаді. Місцева молодь дуже полюбляє коли у громаді влаштовують свята і активно приймає участь у їх організації. При останніх опитуваннях у громаді було встановлено, що існує конфлікт між школярами школи у с. Терерівка та школою у с. Денеші на «ментальному» рівні. Існування такого центру зможе допомогти молоді знайти спільну мову, вирішити проблеми та разом створювати проекти, які будуть націлені на підтримку розвитку молоді та покращення життя у громаді. До цього центру зможуть приїздити скаути на конференції та відпочивати у комфортних умовах.

Пропонується створити кімнати для тимчасового проживання та відпочинку (місце для ночівлі, прийняття душу, прання), школу скелелазіння – місце, де навчають користуватися спорядженням, проводять інструктаж, є прокат спорядження. Центр скаутів – локація для проведення зборів скаутів. Інформаційно-туристичний центр. Бібліотеку, яка є діючою, пропонується переобладнати та окрім читання, запустити процеси, пов’язані з зайняття гуртковою роботою. Кімната для проведення семінарів, тренінгів, воркшопів, перегляду та обговорення фільмів. Зала для проведення творчих вечорів, свят, занять танцями і тому подібне.

КОМАНДА
Фахівець з просторового планування

Юрій Безбородов

Робоча група ОТГ

Михайло Діжа

Володимир Кучер

Розширений склад групи ОТГ

Людмила Чеховська

Ментори та менторки

Андріус Неміцкас

Олександр Коротких

Катерина Яковець

СХОЖІ ГРОМАДИ

Фурсівська сільська об’єднана територіальна громада

Межівська селищна об’єднана територіальна громада

Якушинецька сільська об’єднана територіальна громада

Ржищівська міська об’єднана територіальна громада

Щербанівська сільська об’єднана територіальна громада

Малодівицька селищна об’єднана територіальна громада

Текст, фото та графічні матеріали є результатами робочих груп ОТГ-учасниць освітньої програми “Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад”. CANactions School не несе відповідальності за їх зміст та може не поділяти точку зору авторів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *