ТРОСТЯНЕЦЬКА
міська об'єднана територіальна громада

Тростянецька міська ОТГ з центром у м. Тростянець розташована в 60 км від обласного центру м. Суми. Громада утворена шляхом об’єднання Тростянецької міської, чотирьох сільських та селищних рад в жовтні 2017 року. Центр громади — місто Тростянець.

Через територію громади проходить автодорога Глухів — Харків та залізнична магістраль Ворожба — Суми — Харків. Залізнична станція Смородине є одним зі значних залізничних вузлів Сумської області.Тростянецька міська ОТГ разтошована в районі лісостепу на терасах річок Ворскла, Боромля, Радомля та Люджа, в результаті чого фактично володіє оздоровчими та рекреаційними ресурсами. Для громади характерним є долинно-балочний та яро-балочний рельєф, з яким пов’язаний полого-хвилястий характер поверхні. До місцевих мінерально-сировинних ресурсів належать поклади глини, річкового піску та значні запаси мінеральних вод. Тростянецький район в свою чергу межує з Краснопільським, Охтирським, Велико-Писарівським, Лебединським та Сумським районами Сумської області.

47196854_2185280998388246_4011443040068567040_o
АНАЛІЗ
Розподіл населення за населеними пунктами (н.п.)​
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Населення
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Населення
Untitled-2_2
Структура землi
Дані з ресурсів Global Land Cover та Openstreetmap
Площа
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Землекористування
Untitled-3_3

Тростянецька громада має вигідне економічне та транспорте сполучення;

Тростянецька громада в повній мірі забезпечена соціальними закладами та послугами, а також медичною допомогою;

У громаді у великій кількості присутні культурні та архітектурно історичні пам’ятки та споруди, які активно використовуються для збільшення туристичного потенціалу (проведення різноманітних фестивалів та заходів);

Квартали міста Тростянець об’єднані з центром міста та іншими населеними пунктами громади “зеленими коридорами”. Це дозволяє поєднати важливі рекреаційні об’єкти (с. Зарічне, с. Кам’янка, Дендропарк “Нескучне”) вело та пішохідними маршрутами;

Створення пішохідного історичного центру м. Тростянець та поєднання з зеленими зонами збільшить комфортність, безпечність та доступність громади;

Розвиток економічних зон та житлової забудови має відбуватись з урахуванням “зелених коридорів”, що є своєрідною буферною зоною між індустріальною та житловою забудовою.

Карти аналізу

Центральний населений пункт громади м. Тростянець розділяє річка Боромля, яка є як перепоною, так і перевагою для просторового розвитку. Особливістю населеного пункту є те, що природа не лише оточує, але і гармонійно вливається в нього, тому дуже важливим фактором просторового розвитку є збереження природи у міському середовищі.

Громада має великий рекреаційний потенціал. На території громади розташовані бази відпочинку та дитячий табір. В Тростянецькій ОТГ знаходиться “Гетьманский природній парк”.

На території громади наявний полігон збору ТПВ (м. Тростянець), який обслуговує територію всієї ОТГ. В громаді відсутня система переробки сміття. Збирання ТПВ проходить по всіх вулицях міста Тростянець та сіл: Кам’янка, Зарічне, Лучка. В селі Кам’янецьке на даний час збирання не проводиться.

Територією громади проходить автодорога Глухів – Харків та залізнична магістраль Ворожба – Суми – Харків. Існують проблемні питання зв’язку с. Кам’янка та м. Тростянець. Відсутнє пряме транспортне сполучення с. Зарічне та с. Кам’янка. Однією із транспортних проблем с. Лучка є питання розділення села на дві частини озером, що лежить на південному заході населеного пункту. Залізнична дорога розділяє місто Тростянець на 2 частини та відрізає східну частину міста від центра.

Громадою курсують 12 приміських маршрутів громадського транспорту. Поряд м. Тростянець, розташована злітно-посадкова смуга легкої авіації.

S

У громаді добре розвинена
соціальна інфраструктура
(заклади охорони здоров’я, освіти,культури) і транспортне сполучення;


Громада має гарний промисловий та сільської-господарський потенціал, і має привабливий інвестиційний клімат;


Історико-культурна спадщина та природні ресурси роблять регіон привабливим для туристів.

W

Поганий стан житлового фонду та інфраструктури курорту;

Відсутність функціонуючих театрів, кіно;

Не всі населенні пункти ОТГ підключені до водопостачання.

O

Гарний інвестиційний та туристичний потенціал;

Участь в міжнародних проектах та програмах із залученням технічної допомоги та грантів;

Залучення туристів з інших регіонів;

Майбутні приватні розробки/інвестиції.

T

Привабливість життя в великих містах;

Маленька кількість приватних інвестицій в територію;

Існування можливості погіршення екологічної ситуації у випадку збільшення навантаження на трасу H-12;


Відсутність бюджетних коштів на покращення інфраструктури;
– відсутність приватних інвестицій.

СЦЕНАРІЇ РОЗВИТКУ

Для розвитку економічної зони на північному заході громади важливим є пошук рішень для транспортного сполучення між промисловим парком “Тростянець” та трасою національного значення Н-12, яке б не суперечило концепції розвитку громади та оминало історично — культурний центр міста Тростянець.

З північної сторони пропонується об’їзна дорога через вулицю Сосновий бір на промисловий парк “Тростянець”, щоб розвантажити перехрестя вул. Благовіщенська та Набережна.

Для розвитку північної частини громади пропонуємо розглянути два сценарії:

ГРОМАДСЬКІ ОБГОВОРЕННЯ

Громадські обговорення концепції інтегрованого просторового розвитку відбулись 13 березня. Під час події було представлено драфт концепції просторового розвитку громади та запропоновано громаді висловитись щодо двох сценаріїв об’їзної дороги. Учасників було розділено на три групи та запропоновано обговорити позитивні та негативні сторони кожного зі сценаріїв та у разі потреби запропонувати свої ідеї для розв’язання транспортної проблеми.

Також на мапі громади учасники мали позначити місця тяжіння в громаді (улюблене місце) та місця, які потребують покращення.

Було отримано пропозиції щодо варіантів об’їзної дороги:

• Повністю відокремити її від житлових районів міста;

• Побудова надземного переходу над колією;

• Створення велоінфраструктури;

• Створення інфраструктури вдовж об’їзної дороги (громадські вбиральні, СТО);

• Розвиток зеленого туризму;

• Створення зливової каналізації та правильне її планування;

• Озеленення узбіч, встановлення смітників;

• Прокладання бруківки в історичній частині міста;

• Встановлення сучасного освітлення.

ВІЗІЯ ГРОМАДИ

Стратегічні принципи розвитку Тростянецької ОТГ – комфортність, доступність, екологічність та економічний розвиток.

Тростянецька громада має багато амбітних планів серед яких:

• Проект біатлонної спортивної бази;

• Проект сучасного спорткомплексу та стадіону;

• Проект розвитку еко-парку;

• Проект розвитку курорту;

• Проект сонячної електростанції;

• Проект розвитку органічного землеробства та фермерства;

• Проект розвитку авіасполучення;

• Проект станції сортувальня сміття.

Стратегічний напрямок 1. Транспортні цілі громади:

• Створення кільцевого транспортного маршруту навколо м. Тростянець (об’їзна дорога через історичний центр міста);

• Створення вело-інфраструктури по ОТГ.

Стратегічний напрямок 2. Цілі розвитку соціальної інфраструктури:

• Створення спортивно-культурного комплексу (база олімпійського резерву);

• Оздоровчо-рекреаційний комплекс (спортивний комплекс з басейном.

Стратегічний напрямок 3. Економічні цілі громади:

• Промисловий парк «Тростянець»;

• Створення садово-ягідних кооперативів.

Стратегічний напрямок 4. Туристично-рекреаційні цілі:

• Створення комфортного історико-культурного центру громади;

• Екологічно-освітній парк «ЕДЕМ»;

• Створення музейно-виставкового комплексу в с. Зарічне.

Концепція інтегрованого розвитку

В основі концепції просторового розвитку Тростянецької громади були визначені такі ключові цілі: збереження природних ресурсів громади та історико-культурної спадщини, а також раціональне використання наявних ресурсів.

Стратегічні принципи розвитку Тростянецької ОТГ: комфортність, доступність, екологічність та економічний розвиток.

Під час аналізу було виявлено, що всі населені пункти громади з’єднані “зеленими коридорами” з історичним центром м. Тростянець. При плануванні економічної активності та нової забудови громади важливо враховувати важливість зелених зон та водних ресурсів населених пунктів для комфортного проживання та відпочинку місцевих жителів. В майбутньому населені пункти громади можуть бути з’єднані каскадом зелених зон та мережою велосипедно-пішохідних шляхів, які будуть пролягати через ці “зелені коридори”.

Центр економічної активності громади знаходиться в західній частині м. Тростянець де вже зараз функціонують великі підприємства та здійснюється будівництво великого промислового парку. Інші економічні активності планується рівномірно розподілити в інших населених пунктах в залежності від наявного потенціалу: Зарічне (туристичний напрямок), Кам’янецьке (сільськогосподарський напрямок), Кам’янка (сільськогосподарський напрямок), Лучка (рекреаційний потенціал).

План впровадження концепції просторового розвитку
СТРАТЕГІЧНИЙ ПІЛОТНИЙ ПРОЕКТ

Пульсуюче серце громади 

Проект створення комфортного та доступного для всіх жителів історико-культурного центру Тростянецької ОТГ (м. Тростянець), а саме об’єднання точок тяжіння історичного центру в єдине культурно-туристично ядро міста. Шляхом створення мережі пов’язаних громадських просторів, безперервних і доступних пішохідних та велосипедних маршрутів.

Пілотний проект об’єднує в собі основні стратегічні ідеї розвитку Тростянецької ОТГ: комфортність, доступність, екологічність та економічний розвиток.

Метою є об’єднання Дендропарку “Нескучне”, історичного центру міста, культурного хабу та залізничного і авто вокзалів в єдиний рекреаційно-транзитний шлях. Раціональне використання простору вулиць шляхом створення публічних просторів, відновлення зелених зон, оновлення дорожнього покриття та реконструкція вулиць із застосуванням сучасних методів заспокоєння руху зробить центр громади безпечним та комфортним місцем відпочинку місцевих жителів.

Опис запропонованих заходів:

• Будівництво нової велосипедної інфраструктури, публічних просторів;

• Ремонт існуючого пішохідного залізничного переходу та дорожнього покриття;

• Благоустрій “Благовіщенського” парку та зеленої зони, між культурно-освітнім центром та залізничним вокзалом;

• Реставрація пам’ятки архітектури “Садиба Л.Є. Кеніга”;

• Реконструкція їдальні заводу “Електропобутприлад” під культурно-освітній центр (хаб);

• Реорганізація дорожнього руху;

• Установка нових вуличних меблів та сучасних засобів заспокоєння руху;

• Проведення архітектурних конкурсів та воркшопів, громадських обговорень;

• Проведення медіа- та промо- кампаній;

• Проведення фестивалів.

Для створення єдиного рекреаційно-транзитний шляху важливим є раціональне використання простору вулиць шляхом створення публічних просторів, відновлення зелених зон, оновлення дорожнього покриття та реконструкція вулиць з застосування сучасних методів заспокоєння руху зробить центр громади безпечним та комфортним місцем відпочинку місцевих жителів.

Візуалізації можливого варіанту створення рекреаційного – транзитного маршруту

Проект об’їзної дороги

Проект об’їзної дороги, який є логічним кроком для створення комфортних умов та покращення якості повітря у центрі м. Тростянець дозволить з’єднати місто зі злітно-посадковою смугою, яка в майбутньому може мати позитивний вплив на інвестиційний потенціал Тростянецької ОТГ.

Рішення концепції просторового розвитку будуть враховані при проведенні планування екологічної діяльності, а також закладені як окремі проекти до програм соціально-економічного розвитку ОТГ, що дозволить здійснити їх реалізацію.

КОМАНДА
Фахівчиня з просторового планування

Катерина Шульга

Робоча група ОТГ

Алына Бер

Євген Катриченко

Максим Синявін

Розширений склад групи ОТГ

Володимир Злепко

Дмитро Цибулько

Ментори та менторки

Беньямін Коль

Тіберіу Чіолаку

Аня Берестецька

Ольга Кононова

СХОЖІ ГРОМАДИ

Делятинська селищна об’єднана територіальна громада

Ржищівська міська об’єднана територіальна громада

Тетерівська селищна об’єднана територіальна громада

Ржищівська міська об’єднана територіальна громада

Малодівицька селищна об’єднана територіальна громада

Тростянецька міська об’єднана територіальна громада

Текст, фото та графічні матеріали є результатами робочих груп ОТГ-учасниць освітньої програми “Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад”. CANactions School не несе відповідальності за їх зміст та може не поділяти точку зору авторів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *