Комиш-Зорянська
селищна об'єднана територіальна громада

Комиш-Зорянська селищна об’єднана територіальна громада розташована на сході Запорізької області, налічує 1 селище міського типу та 9 сіл. Найбільший населений пункт – смт Комиш-Зоря, у якому проживає близько 2500 осіб. Найменший населений пункт – с. Черешневе (16 осіб). Загальний бюджет громади (2018 рік) – 41 млн, з яких 21 млн. – власні надходження. Землі сільськогосподарського призначення займають 83% території. Явно вираженої історичної ідентичності громада не має..

АНАЛІЗ
Розподіл населення за населеними пунктами (н.п.)​
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Населення
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Населення
Untitled-2_2

По функціональному використанню переважають землі сільськогосподарського призначення, на території громади функціонують два виробничі підприємства, та декілька ставків, які здаються в оренду під риборозведення. Також багато територій колишніх ферм, на яких можливо було б відновити тваринництво. Основною загрозою розвитку сільськогосподарського сектору є кліматичні умови, такі як посуха.

Сельбищна територія громади представлена головним ядром – це скупчення населених пунктів Комиш-Зоря, Новокам’янка, Благовіщенка, Білоцерківка, Ланцеве, та групою з населених пунктів Руденка, Тернова, Труженка з субцентром в Шевченківське. Усі віддалені від смт. Комиш-Зорі населені пункти мають незадовільне сполучення с центром громади, який надає адміністративні послуги. Це стосуються і самого дорожнього покриття, і також низької інтенсивності маршрутів громадського транспорту. Першочерговим заходи є потреба у ремонті ділянки 4 км дороги біля с. Шевченкове. В цілому громада забезпечена закладами соціальної сфери, але вони потребують капітального ремонту, зокрема будинок культури в с. Ланцеве. В смт. Комиш-Зоря ідуть розробки з пошуку питної води у всіх інших населених пунктах є артезіанські свердловини, тому доцільним було б розпочати будівництво водогону в смт. Комиш-Зорі, яка на даний час не забезпечена водою. На території громади відсутні водопровід, окрім однієї лінії в с. Шевченкове, каналізація, газопостачання.

Структура землi
Дані з ресурсів Global Land Cover та Openstreetmap
Площа
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Землекористування
Untitled-3_3

Транспортна доступність, мобільність забезпечує зовнішні та внутрішні зв’язки між населеними пунктами. Оскільки планувальну структуру, розташування населених пунктів, можливо поділити на головне ядро – це досить близьке, компактне розташування населених пунктів Комиш-Зоря, Благовіщенка, Білоцерківка, Ланцеве, та супутні групування – це більш віддалені від центру та найменш забезпечені транспортною доступністю населені пункти: Черешневе, а також група населених пунктів Руденка, Тернова, Шевченківське, Труженка. Основною проблемою даного сектору є незадовільний стан дорожнього покриття, що спричиняє зниження безпеки дорожнього руху, відмову перевізників здійснювати маршрути, обмежує мобільність людей проживаючих у віддалених від центра населених пунктах.

Забезпеченість соціальною інфраструктурою виявляє доступність мешканців громади до сфер соціальних послуг, зокрема освіти, медицини, культури. В цілому громада забезпечена всіма послугами рівномірно, але деякі будівлі потребують капітального ремонту, а системи освіти та медицини – оптимізації.

Сектор інженерної інфраструктури показує наявність інженерних мереж на території громади для забезпечення комфортного проживання жителів. Всі населені пункти громади електрифіковані, але є проблеми з водопостачанням та водовідведення, каналізацією, які взагалі відсутні.

Сектор підприємницької діяльності відображає наявні виробничі сфери на території громади в яких задіяне населення. Громада має в основному сільськогосподарський напрям, також два промислових підприємства: елеватор та комбікормовий завод. Відсутні переробні підприємства та тваринництво, що могли значно розвинути даний сектор.

Карти аналізу

Основні очікуванні виклики, що позитивно вплинуть на якість життя:

Позитивно вплинути на якість життя населення може розвиток підприємницької діяльності громади, зокрема об’єднання сільськогосподарських підприємств в кооперативи та відновлення тваринництва, що дасть додатковий вагомий внесок в бюджет громади, який можливо буде використати на покращення інфраструктури, як наслідок і комфортного проживання жителів.

Основні виклики, що пом’якшують негативний вплив на якість життя: 

Відсутність робочих місць і низькі доходи населення, а також погана транспортна та інженерна інфраструктура найбільш негативно впливають на якість життя населення.

Наразі проводяться геолого розвідувальні роботи для реалізації проекту централізованого водопостачання в смт. Комиш-Зоря.

Села Ланцеве, Білоцерківка, Благовіщенка, Новокам’янка та смт. Комиш-Зоря утворюють компактний просторовий кластер вздовж дороги Запоріжжя-Бердянськ і мають тісний зв’язок з селищем Більмак.

Села Шевченківське, Труженка, Руденка та Тернове розміщені вздовж залізниці і автодороги в напрямку Розівки утворюють другий просторовий кластер. Головним викликом для цього кластеру є покращення транспортного сполучення.

Село Черешневе, у якому проживають 16 осіб є просторово відірваним від інших населених пунктів і транспортних шляхів.

Додатково розроблені Карта аналізу

S

Наявність залізничної станції у смт Комиш-Зоря;

Близькість до селища Більмак (8500 чол);

Проходження по території дороги Запоріжжя -Бердянськ.

W

Відсутність централізованого водопостачання;

Відсутність газопостачання;
Погана якість доріг;

Погане сполучення громадським транспортом (особливо населені пункти в східній частині громади).

O

Активізація кооперативного руху серед сільгосп виробників;

Розвиток тваринництва

T

Зменшення кількості населення;

Кліматичні ризики (посухи, пізні заморозки);

Погіршення дорожньої інфраструктури;

Військовий конфлікт на сході.

СЦЕНАРІЇ РОЗВИТКУ

Комиш-Зорянська ОТГ має два можливі сценарії розвитку. Перший – територія громади залишиться без змін, змінюється клімат, що призводить до вирощування альтернативних сільськогосподарських культур, бюджет збільшується за рахунок розвитку тваринництва та переробки сільгосппродукції. Другий — громада об’єднається з сусідніми громадами, що дозволить оптимізувати соціальну сферу та використовувати ресурси сусідніх територій.

ГРОМАДСЬКІ ОБГОВОРЕННЯ

Метою візиту до ОТГ 13 березня 2019 року та зустрічі з локальними стейкхолдерами в будинку культури стала презентація проведеного аналізу ресурсів ОТГ та на його основі можливих сценаріїв розвитку, а також збір пропозицій, побажань, варіантів розвитку території від мешканців та мешканок ОТГ.

Захід проходив в чотири етапи:

• Представлення проекту Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад, вступне слово голови Комиш-Зорянської ОТГ.

• Презентація-ознайомлення з викликами громади на основі проведеного аналізу під час Воркшопу 1-2 та роз’яснення потенційних сценаріїв розвитку ОТГ, які ляжуть в основу концепції просторового планування від менторів та фахівців з просторового планування.

• Обговорення проблематики та шляхів розвитку в громаді в форматі світового кафе.

• Презентація результатів обговорення від модераторів за 4 темами: водопостачання, інфраструктура, економічний розвиток, соціальна сфера.

За результатами обговорень було отримано детальніше усвідомлення ключових викликів, таких як відсутність тротуарів вздовж доріг та низька безпека руху, недостатня освітленість, незадовільне транспортне сполучення між населеними пунктами, стихійні сміттєзвалища, незацікавленість представників культури в щоденних заходах, неякісні умови для заняття спортом, відсутність дебіту води в смт. Комиш-Зоря Були розглянені бачення варіантів вирішення проблем локальними стейкхолдерами: влаштування системи господарсько-питного водопроводу та каналізування, покращення місцевої економіки шляхом створення кооперативів, впровадження системи роздільного сортування сміття.

За підсумками воркшопу було сформовано два потенційних сценарії розвитку. Перший полягає у збільшенні території ОТГ шляхом об’єднання з сусідніми громадами, другий – територія ОТГ залишаться в існуючих межах.

ВІЗІЯ ГРОМАДИ
Комиш-Зорянська ОТГ – спроможна, дружня та комфортна для проживання.

Комиш-Зорянська ОТГ – це спроможна, екологічно чиста та інвестиційно приваблива, з розвинутим агропромисловим комплексом та дорожньо-транспортною інфраструктурою громада. Громада активних, дружних, патріотичних людей. Місце, де комфортно жити, працювати та відпочивати.

Ціль 1: Покращення навколишнього природного середовища.

Проекти:

• Впровадження сучасної системи роздільного збору твердих побутових відходів (ключовий проект);

• Розробка інформіційного додатку для мобільних пристроїв про місцезнаходження контейнерів;

• «Громада без сміття» – Будівництво сміттєпереробного заводу;

• Облаштування зон відпочинку біля ставків в с.Благовіщенка та смт Комиш-Зоря.

Ціль 2: Активізація населення.

Проекти:

• Впровадження громадського бюджету;

• YouthConnections – мережування молодіжних хабів Комиш-Зорянської громади (демо проект);

• Облаштування громадських просторів біля будинків культури;

• Створення добровільної пожежної охорони, облаштування пунктів.

Ціль 3: Забезпечення водопостачання населених пунктів громади.

Проекти:

• Будівництво артезіанських свердловин;

• Реконструкція централізованого водогону сіл Шевченківське, Труженка, Тернове.

Концепція інтегрованого розвитку
План впровадження концепції просторового розвитку
СТРАТЕГІЧНИЙ ПІЛОТНИЙ ПРОЕКТ

Впровадження сучасної системи роздільного збору твердих побутових відходів – шлях до збагачення та сталого розвитку Комиш-Зорянської селищної об’єднаної територіальної громади

Мета проекту:

Покращення стану навколишнього природного середовища шляхом організації роздільного збору ТПВ та отримання прибутку від реалізації вторинної сировини.

Задачі проекту:

Придбати спеціалізовану техніку для збирання та поводження з ТПВ.

Підвищити свідомість населення у сфері поводження з ТПВ шляхом залучення до участі у прийнятті рішень щодо організації систематичного збирання ТПВ, ліквідації стихійних сміттєзвалищ та недопущення їх утворення у майбутньому.

Заінтересовані сторони:

Очікувані результати:

Покращиться екологічна ситуація через систематичне збирання та вивіз ТПВ із сортуванням ТПВ на первинній стадії їх збору роздільним методом у спеціалізовані євро контейнери у всіх 10 населених пунктах громади.

Знизяться фінансові витрати КП «Мрія» та місцевого бюджету на проведення ремонтів транспортних засобів, оплату за ліквідацію стихійних сміттєзвалищ та сплату штрафів.

Покращаться фінансово-економічні показники діяльності КП «Мрія» та зекономлені кошти спрямуються на інвестиційний розвиток підприємства.

Кроки / етапи втілення:

Проведення тендерних процедур на придбання спеціалізованих транспортних засобів та обладнання. (місяць 1)

Підготовка інформаційних матеріалів щодо поводження з ТПВ.

Визначення переможців тендерних процедур на придбання спеціалізованих транспортних засобів та обладнання.

Придбання спеціалізованих транспортних засобів та обладнання. (місяць 2)

Замовлення та виготовлення друкованих інформаційних матеріалів щодо поводження з ТПВ. (місяць 3)

Державна реєстрація спеціалізованих транспортних засобів.

Проведення в населених пунктах громади зборів громадян з питань організації роздільного збирання ТПВ та розповсюдження друкованих інформаційних матеріалів щодо поводження з ТПВ. (місяць 4)

Проведення підготовчої роботи КП «Мрія» до роздільного збирання ТПВ та затвердження схем по всіх населених пунктах громади. (місяць 5)

YouthConnections

Мета проекту:

Задовольнити право кожної молодої особи громади на саморозвиток та ссамореалізацію через створення філій молодіжного хабу в 4-х старостинських округах Комиш-Зорянської ОТГ

Задачі проекту:

• Створити умови для формування суспільно-активної позиції молоді;

 • Збільшити чисельність молоді, залученої до процесу прийняття рішення;

• Надати рівні умови доступу сільської молоді до змістовного дозвілля.

Очікувані результати:

Створено умови для саморозвитку та самовизначення, а також змістовного дозвілля молоді.  

Молодь долучається до процесу прийняття рішень. 

Налагоджено комунікаційні зв’язки «влада-громада-бізнес». 

Кроки / етапи втілення:

Консультації з молоддю щодо естетичного оформлення хабів.

Проведення робіт з оформлення просторів.

Закупівля  обладнання.

Проведення круглого столу із зацікавленими сторонами.

Проведення навчання та обмін досвідом для працівників закладів культури

КОМАНДА
Фахівчиня з просторового планування

Лідія Чижевська

Робоча група ОТГ

Ганна Добріян

Борис Ковальчук

Віктор Лифар

Розширений склад групи ОТГ

Олександр Лісовський

Євген Зема

Наталія Василенко

Ментори та менторки

Рудольф Греф

Максим Крамар

Максим Кравчук

Дарина Пирогова

СХОЖІ ГРОМАДИ

Кіптівська сільська об’єднана територіальна громада

Високопільська селищна об’єднана територіальна громада

Мирогощанська сільська об’єднана територіальна громада

Комиш-Зорянська селищна об’єднана територіальна громада

Оріхівська міська об’єднана територіальна громада

Межівська селищна об’єднана територіальна громада

Текст, фото та графічні матеріали є результатами робочих груп ОТГ-учасниць освітньої програми “Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад”. CANactions School не несе відповідальності за їх зміст та може не поділяти точку зору авторів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *