Шацька
селищна об'єднана територіальна громада

Шацька селищна ОТГ розміщена на північному заході Волинської області. Територія громади безпосередньо межує з республікою Білорусь та знаходиться у близькості до кордону з Польщею. У найближчій перспективі розглядається розширення території ОТГ до меж сучасного Шацького району. Центр громади смт. Шацьк знаходиться на відстані 150 км від регіонального центру (м. Луцьк), 70 км – від м. Ковеля, великого транспортного вузла. 

На сьогоднішній день 64% жителів громади зайняті в оптовій та роздрібній торгівлі. У той же час, готельно-ресторанний бізнес займає усього 9% від обігу економіки. Сільське господарство складає 5% від загальної економіки. На території громади немає великих підприємств. Середні підприємства – це усього 2% від загальної кількості. Інші 98% – це малі підприємства. Громада не має значних забруднювачів навколишнього середовища. Основними забруднювачами є сільськогосподарська діяльність та побутова діяльність людей. В цілому, чисельність населення громади має тенденцію до зменшення. Близько 15% працездатного населення працює за кордоном. Значна кількість бізнесу знаходиться в тіні. 

Більше 80% території громади знаходиться на території Шацького національного природнього парку. Даний національний парк створено навколо Шацької системи озер. На сьогоднішній території громади повністю або частково знаходяться такі озера, як Світязь, Люцимер, Чорне, Кругле, Довге, Карасинець, Соминець, Пісочне, Кримне, Перемут, Плотиччя, Озерце та певна кількість менших озер. На перспективній території громади одне з найбільших озер системи – оз. Пулемець. Також, на території, що не відноситься до НПП – знаходиться озеро Чакове. 

Майже половина (49,2% території) є залісненою. Більшість лісових насаджень – це хвойні. Майже 30% території займають сільськогосподарські землі. На сьогодні значна частина сільськогосподарських земель є закинутою та поступово покриваються чагарниками. На території с. Положевого здійснюється розвиток вирощування лохини. 7% території є заболоченими та непридатними для ведення будь-якої діяльності. Умовно територія сільськогосподарських угідь поділена на дві частини – територія вирощування ягід та злакових. Через заболочення місцевості території деяких населених пунктів і сільськогосподарських угідь є меліорованими. 3,5% території громади займає забудова різного призначення. 10,7% відсотків території – це території різного призначення (рекреаційні території, туристичні зони, території технічної інфраструктури (полігони ТПВ, очисні споруди і т. д.). 

АНАЛІЗ
Розподіл населення за населеними пунктами (н.п.)​
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Населення
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Населення
Untitled-2_2

Соціальна сфера на сьогоднішній день функціонує у тій конфігурації, як показано на рис. 1.4. практично у кожному селі присутні школи, дитячі садки, бібліотеки та клуби. В кожному селі присутні амбулаторії. На сьогодні існує проблема малокомплектності та малої популярності перерахованих вище закладів у віддалених селах. 

Однією з базових галузей діяльності на сьогоднішній день є туризм. Серед туризму поширені: 

 Пляжний туризм; 

 Велотуризм; 

• Відпочинок у кемпінгах; 

 Екотуризм; 

 Подієвий туризм; 

 Оздоровлення. 

На території громади відбувається транскордонне співробітництво між трьома державами – Україною, Польщею та Білоруссю. Співробітництво відбувається у культурній та природоохоронній галузі. В культурній галузі – це подієвий туризм, проведення ряду фестивалів та інших заходів. У природоохоронній галузі – це очищення русла р. Західний Буг, підтримання екологічного стану Шацьких озер.

Структура землi
Дані з ресурсів Global Land Cover та Openstreetmap
Площа
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Землекористування
Untitled-3_3

Через територію громади проходять два транспортні коридори – дорога Т0302, що проходить від райцентру Любомль до с. Піща, де знаходиться пропускний пункт між Україною та Білоруссю. Стан даної дороги на сьогоднішній день є задовільним. Однак, дорогу не забезпечено велоінфраструктурою, тротуарами та достатньою кількістю пішохідних переходів. Друга дорога, яка проходить через територію громади – це Т0306, яка сполучає райцентр Стару Вижву з с. Адамчуки. Дорога проходить через смт. Шацьк. Траса Т0306 проходить також через с. Світязь, яке є курортним та в перспективі повинно об’єднатися з Шацькою ОТГ. Окремими шляхами сполучено головні дороги з с. Самійличі та Хомичі, з с. Плоске, Пехи та Кропивники. 

На сьогодні велоінфраструктура на території громади практично відсутня. Тільки в проектах на найближчі роки планується реалізація декількох ділянок велоінфраструктури. Присутні на території шляхи з можливістю пересування по них велосипедами, проте, вони не мають організованості та існують лише умовно. Система внутрішнього громадського транспорту відсутня. Було здійснено спробу запуску громадського транспорту, яка не була успішною. 

На сьогоднішній день лише 6% смт. Шацьк забезпечено каналізацією та водопостачанням. Проте, на сьогодні триває реалізація міжнародного проекту по каналізуванню населених територій поблизу озер і до 2020 року дані показники значно зростуть. До приозерних населених територій відноситься смт. Шацьк, с. Гаївка та с. Мельники. 

На сьогодні вивезення твердих побутових відходів здійснюється на полігон ТПВ смт. Шацьк, також, на території громади налагоджено механізм вивезення ТПВ з приватних осель. Домогосподарникам, які заключили договір, надходить СМС-повідомлення з попередженням про приїзд сміттєвозу. На сьогодні значна кількість мешканців не має заключених договорів щодо вивезення ТПВ, що є значною проблемою для даної галузі. 

Система меліорації на сьогоднішній день знаходиться у занепаді та потребує відновлення. Меліорованими є території сільськогосподарських угідь та деякі території населених пунктів.

Карти аналізу

В результаті збору даних про громаду було визначено, що територія має перспективи у розвитку туризму, також, необхідним є збереження природних ресурсів та навколишнього середовища на території громади. 

Також, у формуванні сценарію розвитку території необхідно враховувати ті процеси, які вже відбуваються на сьогоднішній день та які потрібно брати під контроль. 

Територія Шацької ОТГ сьогодні вже є привабливою для туристів. Проте, великий наплив туристів створює доволі великі проблеми для довкілля, економіки громади та певних груп її жителів. 

S

Унікальна система озер;

Відмінна екологічна
ситуація;

Наявність міжнародних транспортних коридорів;

Близькість до кордонів з двома державами;

Природоохоронний статус
більшої частини територій, привабливість для різного роду туризму;

Розділення земель за
призначенням;

Наявність інвестиційно привабливих ділянок;

Наявність містобудівної документації;

Наявність соціальної сфери
високої якості (гімназія, лікарня).

W

Відсутність якісного транспортного зв’язку з віддаленими населеними пунктами;

Відсутність велоінфраструктури, погана якість доріг та тротуарів;

Не до кінця налагоджена система вивезення ТПВ; 

Занедбаність меліорації; 

Короткотривалий сезон відпочинку;

Велика кількість с/г земель, що
не використовуються;

Великий відсоток тіньової економіки;

Виїзд працездатних людей за кордон;

Погана якість соціальної сфери у селах; 

Малокомплектні школи;

Відсутність популярності сільських клубів.

O

Можливість налагодження транскордонного
співробітництва;

Будівництво нового пропускного
пункту на кордоні з Польщею у с. Адамчуки.

Покращення зв’язку з віддаленими населеними пунктами шляхом ремонту доріг, будівництва велодоріжок та запуску громадського транспорту;

Спорудження сміттєпереробної станції;

Розвиток існуючих та нових видів туризму;

Інвестування через «Угоду мерів»;

Розвиток нових напрямків сільського господарства; 

Підвищення фінансування соціальної сфери;

Можливості для розвитку подієвого туризму.

T

Значні ризики для екології від вичерпання ресурсу існуючого полігону ТПВ; 

Збільшення кількості відвідувачів озер та кількості автомобілів; 

Вирубування лісів та хаотичні свердловини;

Хотиславський кар’єр на території Білорусі;

Зниження рівня води в озерах;

Хаотичне заліснення с/г угіддь через їх не використання; 

Скорочення та старіння населення;

Небажання населення проводити оптимізаційні міри у соціальній сфері в селах; 

Відміна пільг для соціально незахищених верств населення.

СЦЕНАРІЇ РОЗВИТКУ

Для Шацької ОТГ актуальним є єдиний сценарій – розвиток туристичних зон із збереженням довкілля та розвиток напрямків економіки, які не несуть суттєвої шкоди довкіллю. Варто зазначити, що туризм обрано, як базову діяльність не тільки через великі перспективи для його розвитку, а й через певні ризики для території, які пов’язані з напливом туристів і фактичною не підконтрольністю даного бізнесу громаді. Проте, наявність даного сценарію не виключає розвитку  інших напрямків діяльності. 

Додатково розроблені схеми
ГРОМАДСЬКІ ОБГОВОРЕННЯ

Публічний захід відбувся 13 березня 2019 року у спортивній залі Шацької школи-гімназії. Проводився захід у форматі «Світового кафе». Учасників було розподілено між трьома столами: 

• Інфраструктура та екологія; 

• Туризм та економіка; 

• Соціальна сфера. 

Усього у заході взяли участь 39 учасників. Окрім дискусії за столами було ще здійснено два методи вивчення громадської думки, це голосування за ідеї, які були озвучені під час дискусії та анонімне висловлювання думок. 

 

Під час  обговорення були підтримані наступні ідеї: 

• Відновлення та будівництво доріг;

• Завершення реконструкції Шацького будинку культури;

• Будівництво сучасного спортивного комплексу на о. Чорне;

• Відомче житло для спеціалістів з метою їх залучення;

• Центральна закільцьована система водопостачання;

• Краєзнавчий музей (стара школа);

• Закупівля комунального громадського транспорту;

• Спортивний комплекс, цілорічне використання;

• Велосипедна доріжка навколо о. Світязь (з’єднана з о. Чорне та о. Пісочне;

• Переробні потужності для сушіння, консервації, заморозки ягід;

• Добудова ЗОШ І-ІІІ ст. смт. Шацьк.

ВІЗІЯ ГРОМАДИ

Громада унікальної природи та комфорту для життя

У візії громади головною цінністю є людське життя та його комфортність. Візія розвитку Шацької ОТГ показана у вигляді міжгалузевої структури розвитку. У міжгалузевій структурі у центрі знаходиться людина та якість її життя, далі відгалужуються фактори, від яких залежить життя людини. Від прямих факторів йдуть, відповідно, свої відгалуження, які дозволяють вийти на базові напрямки розвитку громади та встановити додаткові зв’язки. 

Враховуючи унікальність та діяльність Шацької ОТГ, було виділено чотири основних напрямки розвитку, які підкреслюють особливості громади, які обов’язково необхідно відобразити в інтегрованій мапі та у пілотних проектах.

Основні напрями розвитку: інфраструктура; транскордонне співробітництво; туризм; збереження довкілля. 

В результаті встановлення залежностей було отримано «павутиння», яке складається з галузей розвитку. Усі зв’язки працюють в обидва боки, показуючи залежність або вплив. Завдяки даному інструменту було засновано свою методику по визначенню рівня інтегрованості (комплексності) того чи іншого проекту, або комплексності розвитку тієї чи іншої території. 

СфераСтратегічні цілі
1Інфраструктура, громадський транспорт, дороги, комунікації Створення інтегрованої в оточення інфраструктури, дружньої до довкілля, зручної для жителів і доступної для туристів з України та з-закордону.

1. Будівництво системи каналізації в смт Шацьк та інші населені пункти навколо озер.
2. Створення системи водопостачання та очистки води в населених пунктах громади.
3. Будівництво переходу Адамчуки-Збереже.
4. Будівництво автодороги Адамчуки-Ратне
5. Створення сміттєсортувальної станції.

2Навколишнє середовище, громадські простори, клімат, туризм Всебічне використання рекреаційного потенціалу території на принципах сталого розвитку і збереження довкілля.

1. Розвиток альтернативних видів туризму, які подовжували сезон і зменшували пікове навантаження на екосистему (агротуризм, риболовля, подієвий туризм, birdwatching, санаторно-курортне лікування, аквапарк і т.д.).
2. Збільшення енергоефективності комунальних закладів
3Економіка, бізнес, використання землі, землевідведення, ринок праці Стимулювання багатогалузевого розвитку екологічно-безпечних секторів економіки на основі здорового інвестиційного клімату та раціонального використання ресурсів.

1. Розвиток ягідництва.
2. Розвиток рибальства.
3. Розвиток сільського господарства та садівництва.
4. Розвиток народний промислів (лозоплетіння).
5. Інтеграція з Львівським ІТ кластером
4Соціальний захист, охорона здоров’я, освіта, культура і спорт Створення простору для багатостороннього розвитку та дозвілля в соціально-захищеній громаді.

1.Відкриття нових стадіонів та спортивних закладів в усіх населених пунктах громади.
2. Створення муніципальної поліції.
3. Оптимізація шкільної мережі.
4. Оптимізація системи охорони здоров’я.
5. Розвиток мережі культурних просторів на базі будинків культури.
5Архітектурний і культурний туризм Розвиток території, як простору для транскордонного культурного обміну.

1. Розвиток транскордонного подієвого туризму (концерти, міжнародні конференції, фестивалі).
2. Створення мережі архітектурних пам’яток (садиба Гутовського, церкви, дзоти, урочище Сад тощо).

Концепція інтегрованого розвитку

Інтегрована мапа розвитку створена на основі усіх даних, які було отримано протягом перших чотирьох воркшопів. 

Мапа включає в себе візуалізацію: 

Об’єктів інфраструктури; 

Зонування за напрямками економіки; 

Нинішні та перспективні межі рекреаційних зон; 

Точкові об’єкти, розвиток яких планується на території до 2030 року; 

Зв’язки з оточуючими громадами; 

Веломаршрут “Шацька експедиція”, який було подано на конкурс Dreamactions 3.0; 

Фокусну територію, яка обрана для реалізації пілотного проекту; 

Окремими схемами – соціальна інфраструктура, організація руху громадського транспорту (єдиний закільцьований маршрут по  території, велоінфраструктура та галузева система розвитку громади, як візія. 

Головним завданням розвитку туризму є створення альтернативних точок тяжіння туриста по території громади та активація інший можливостей розвитку туризму окрім купального. Якщо подивитись на галузеву структуру, де центральною є галузь туризму, то, туризм охоплює практично усю галузеву структуру громади, тому що, турист є тимчасовим жителем громади та користується усіма сферами діяльності, як і місцевий житель, знаходячись на території. Виключенням є лише ті напрямки соціальної сфери, якими користуються виключно місцеві жителі. Важливу роль у наданні туристичних послуг відіграватиме туристичний інформаційний центр. Він надаватиме інформацію як про житло та сферу послуг, так і про можливі види туризму на території. Він сприятиме як покращенню якості обслуговування, так і розосередженню туристичного потоку та подовженню туристичного сезону.

Окрім купального туризму на території планується розвиток таких напрямків та об’єктів:

Велотуризм;

Екотуризм;

Фотополювання;

Аквапарк;

Колесо огляду;

Лісовий туризм (збір грибів та ягід);

Відпочинок у кемпінгах;

Подорожі на байдарках по каналах між озерами;

Агротуризм (збір лохини);

Розвиток зимових видів туризму;

Оздоровлення.

Робочою групою було створено річний таймлайн, де візуально показано, що при розвитку даних видів та об’єктів туризму, Шацька ОТГ стає туристично привабливою цілий рік.

СТРАТЕГІЧНИЙ ПІЛОТНИЙ ПРОЕКТ

Пріоритетні зони визначаються шляхом визначення територій концентрації запропонованих проектів. Ознаки фокусних зон – це наявність інтегрованого (комплексного) перспективного розвитку та можливість поступового впровадження проектів за попередньою стратегією. Для того, щоб визначити дані зони, робочої групою Шацької ОТГ було замаповано усі проекти, які пропонуються до реалізації на території громади. Після мапування візуально визначено концентрацію проектів. 

Таким чином визначено 5 територій, на яких можливий інтегрований розвиток: 

• Південна частина смт. Шацьк; 

• Західна частина смт. Шацьк (урочище Гряда); 

• Територія рекреацій поблизу сіл Мельники та Гаївка; 

• Південно-західна сільськогосподарська територія сіл Самійличі, Хомичі, Пехи, Положеве, Плоске; 

Східна сільськогосподарська територія сіл Кропивники, Вілиця, Прип’ять. 

Інтегрований розвиток рекреаційної території на березі озері Чорне

На березі оз. Чорне планується спорудити: 

 Спортивно-готельний комплекс 

 Громадський простір з зоною для проведення фестивалів 

 Впорядкувати пляжну зону 

 Розширити спортивну школу 

 Влаштувати велосипедний маршрут навколо оз. Чорне 

Основні ідеї та цілі реалізації проекту:  

 Сторення загальнодоступної організованої багатофункціональної спортивно-туристичної зони на березі озера Чорне;  

 Вирішення ряду проблем Шацької ОТГ:  

 Розосередження туристичного потоку по території. Зацікавлення частини туристів, що відпочивають на березі оз. Світязь у відпочинку на оз. Чорному, чим «розвантажити» оз. Світязь від великого напливу туристів.  

• Створення організованих зон відпочинку, що передбачає створення локальних зон для тривалого перебування людей, вивезення відходів, організація безпечної пляжної зони, створення ряду спортивних об’єктів.  

 Підсилення існуючих та створення нових спортивних та туристичних об’єктів, що привабить не тільки туристів, а й спортсменів.  

 Створення детального плану території та законодавчий захист її від можливості хаотичної забудови та передбачення необхідної функціональності.  

 Інтеграція території в оточуюче середовище шляхом інфраструктурного, просторового та функціонального поєднання із сусідніми територіями.  

 Таким чином, Шацька ОТГ отримає розвинену (і у той же час, порівняно невелику) територію з великим перетином функцій на ній. Ця територія зможе надати поштовх іншим подібним територіям для багатобічного розвитку.  

Сьогоднішній стан території:  

На сьогодні територія уявляє собою у значній мірі зелену зону, яка є чистою та повністю природньою. Існує територія, яка визначена під будівництво спортивно-готельного комплексу, також, присутнє спортивне ядро. На сьогодні стадіон знаходиться у незадовільному для використання стані та потребує реконструкції. Біля озера присутній не облаштований пляж. Облаштована велосипедна інфраструктура відсутня.  

Ризики при відсутності активності на території:  

 Збільшення кількості туристів на фоні загального збільшення їх кількості на оточуючих територіях, що збільшить навантаження на необлаштовану туристичну зону;  

 Забруднення території побутовими відходами при відсутності організованого їх збору;  

 Небезпека для туристів на неорганізованій пляжній території;  

 Подальша концентрація туристів навколо оз. Світязь;  

 Відсутність розвитку спортивної школи та спорту в цілому на території ОТГ. 

Галузевість розвитку території:  

Під час воркшопу №4 в м. Івано-Франківськ було зображено візію розвитку громади у вигляді схеми галузевості розвитку, де центром є якість життя людини. Дана галузева система може показати не тільки розвиток громади в цілому, а й розвиток окремої території в межах громади. Для того, щоб зобразити галузевість розвитку громад, потрібно із загальної галузевої системи видалити ті галузі, яких не торкається розвиток конкретної території. 

Загальна галузева система складається з чотирьох базових напрямків розвитку ОТГ:  

 Туризм;  

 Інфраструктура;  

 Транскордонне співробітництво;  

 Охорона екології.  

Від кожного напрямку у пряму залежність йдуть додаткові зв’язки з другорядними напрямками розвитку, до яких у відповідність в свою чергу ставляться проекти або складові проектів.  

На території пропонується реалізувати 16 підпроектів, які в цілому забезпечать інтегрований розвиток даної території.

Серед них:

1. Будівництво спортивно-готельного комплексу для тимчасового проживання та тренувань професійних спортивних команд та туристів. На території Шацької ОТГ досить активно розвивається гребля, як вид спорту, тому, є необхідність для створення спортивних баз.

2. Громадський простір біля берегу оз. Чорного. На даній території присутня паркова зона, яку планується обладнати для створення можливості проведення часу для населення. Паркова зона повинна облаштовуватись з мінімальними інтервенціями у природнє середовище, з використанням виключно природніх матеріалів для покриттів доріжок, малих архітектурних форм. Необхідно влаштування смітників та регулярне вивезення відходів з території.

3. Фестивальна територія. На даній території планується проведення одного з міжнародних фестивалів на території громади. На території необхідно передбачити можливість встановлення тимчасової сцени та знаходження великої кількості людей. У той час, коли фестиваль не проводитиметься, призначення даної території буде таким самим, як в території під номером 2.

4. Облаштована пляжна зона на березі оз. Чорного. На даний момент на даній території знаходиться практично необлаштований пляж, але, він користується популярністю серед жителів громади та туристів. Пропонується облаштувати пляж з рятувальною станцією.

5. Розширення спортивної школи. На сьогодні спортивна школа у Шацьку спеціалізується на греблі та бойових мистецтвах. Пропонується розширення можливостей для школи, збільшення матеріальної бази, реконструкція та добудова існуючих будівель.

6. Велоінфраструктура навколо озера Чорного. Рекомендується закільцювати велосипедний маршрут навколо озера Чорного. Він проходитиме і крізь фокусну територію, де буде сполучений з об’єктами, такими, як спортивно-готельний комплекс, громадський простір, пляж, фестивальна зона, а також, буде сполучений з іншими велосипедними маршрутами, що плануються, наприклад, з велоінфраструктурою вздовж траси Т0302 та вздовж берегу оз. Люцимер.

7. Переобладнання занепалого тиру на поле для занять стрільбою з лука. Стрільба з лука може бути як більш професійною, так і з метою розваг. Пропонується у спортивній школі, що під номером 5, відкрити секцію зі стрільби з лука.

8. Територія, яка за земельно-кадастровим поділом відведена під житлове будівництво. Враховуючи особливість території та її туристичну привабливість, передбачається, що житлові господарства на території будуть використовуватись як мініготелі для туристів, тому, пропонується розробити детальний план даної території, де вказати санітарно-захисні смуги, передбачити пішохідні та велосипедні зв’язки між озерами Чорне та Люцимер, окрім житлових будинків передбачити ряд громадських просторів та соціальну інфраструктуру.

9. Встановлення колеса огляду. Цей об’єкт для туристів може стати привабливою атракцією, за допомогою якої вони зможуть споглядати краєвиди на озера Чорне та Люцимер.

10. Перехоплюючий паркінг на в’їзді на територію громади. Важливий об’єкт, який допоможе зменшити кількість автомобілів на території громади, чим зекономити простір у середині рекреаційних зон та покращити стан довкілля.

11. Туристичний інформаційний центр – багатофункціональний об’єкт, який надаватиме інформаційні послуги туристам починаючи від цікавих локацій та атракцій на території, закінчуючи зв’язком з потенціним домогосподарником або власником готелю, який надасть послуги оренди житла.

12. Відновлення системи занепалих водних каналів на території громади, які сполучають між собою усі озера.

13. Зміна використання промислової будівлі на в’їзді в смт Шацьк на розважальний центр для місцевих жителів та туристів.

14. Проведення дослідження промислової території та пошук інвесторів для ревіталізації території зі зміною призначення.

15. Влаштування громадського простору набережної озера Люцимер в комплексі з реконструкцією автомобільної дороги Т0306, влаштування велодоріжок та тротуарів.

16. Проведення ряду археологічних досліджень та влаштування музею під відкритим небом на території урочища Сад. Проаналізувавши дані проекти, можна скласти схему галузевості розвитку даної фокусної території на основі системи галузевості розвитку громади

Складові проекту по пунктах:  

Спортивно-готельний комплекс – працює на розвиток спорту та туризму  

Значення:   

• Значне підсилення спортивної інфраструктури;  

• Підсилення туристичної інфраструктури;  

• Створення робочих місць;  

• Надходження в бюджет ОТГ;  

• Додаткова активація сусідніх територій, як громадських просторів;  

• Спільна інфраструктура та зв’язок із існуючою спортивною школою.  

Громадський простір формуватиме привабливу територію для туристів та місцевих жителів  

Значення:  

• Організований громадський простір;  

• Користь для екологічного стану території;  

• Підсилення простору для туристів.   

Проведення фестивалю впливатиме на розвиток транскордонного співробітництва у галузі культури, а також, на розвиток туризму  

Значення:  

• Налагодження транскордонного співробітництва у проведенні фестивалів;  

• Розвиток подієвого туризму;  

• Створення громадського простору на час відсутності фестивалю.    

Пляжна зона – також спрямовуватиме туристів на територію  

Значення:  

• Створення пляжної зони, як території тяжіння для туристів;  

• Комплексне функціонування пляжу разом із громадськими просторами та спортивно-готельним комплеском;  

• Часткове вирішення проблеми концентрації туристів навколо оз. Світязь.  

Спортивна школа впливатиме на розвиток спорту та на привабливість території для спортсменів і надасть можливість проводити змагання  

Значення:  

• Розширення спортивної школи для можливості прийому учнів з оточуючих громад та з області  в цілому  

• Поєднання із спортивно-готельним комплексом в напрямку використання спортивної інфраструктури;  

• Створення альтернативних напрямків туризму, проведення змагань.   

Веломаршрут навколо озера Чорного стане частиною туристичної велоінфраструктури на території громади  

Значення:  

• Створення велоінфраструктури, відокремленої від автошляхів;  

• Створення туристичного веломаршруту навколо оз. Чорного;  

• Забезпечення інфраструктурного зв’язкуміж об’єктами у середині фокусної території та із оточуючими територіями.  

Тир для стрільби з лука буде додатковою атракцією для туристів та полем для занять стрільбою з лука для спортивної школи  

Значення:  

• Збільшення різноманіття видів спорту, які вивчаються у спортивній школі;  

• Створення атракції для туристів.  

• Через територію проходить мережа каналів між озерами.  Варто зазначити, що на даний момент триває реалізація проекту по каналізуванню приозерних територій, що є невід’ємною частиною комплексного розвитку території.  

• На території присутній стадіон, який можливо відновити за допомогою залучення інвесторів.  Варто зробити висновок, що кожна з семи складових проекту сприяє комплескному розвитку території та її функціональності.  Врахувавши це, можна з галузевої системи розвитку ОТГ сформувати локальну систему розвитку для конкретної території.

Впровадження даного проекту дозволить створити потужну зону багатогалузевої активності поблизу в’їзду на територію громади. Більшість складових роблять акцент на туристичній діяльності на території громади, але, проект охоплює усі галузі, включаючи соціальну сферу.  

Принципами даного проекту є:  

 Збереження природніх ресурсів, які знаходяться на території;  

 Мінімальні інтервенції в оточуюче середовище;  

 Максимальна доступність територій, мінімізація кількості зачинених територій  

 Створення фізичних зв’язків для пішоходів та велосипедистів, забезпечення доступності для маломобільних груп населення;  

 Створення функціонального поєднання усередині фокусної території та із сусідніми територіями, поєднаність з концепцією просторового розвитку громади вцілому.  

 Залучення громадян до планування, генерації ідей та реалізації певних частин проекту.  

Проект для конкурсу Deramactions 3.0 – Шацька експедиція

Проект полягає у створенні велосипедного маршруту навколо озера Пісочного, який поєднує цікаві локації даної місцевості. Для громади він може стати відправною точкою у розвитку альтернативних видів туризму (окрім купального відпочинку) та у розширенні часових меж туристичного сезону.

Це дасть можливість започаткувати подібну практику по усій території громади на нинішніх та перспективних її територіях. Ця структура може бути поєднаною з рекреаційними територіями озер Світязь, Чорне та Люцимер. У тому числі, з фокусною територією, мова про яку піде у 4-му розділі звіту.

КОМАНДА
Фахівець з просторового планування

Ігор Ососков

Робоча група ОТГ

Сергій Гірич

Андрій Сичук

Віталій Яльницький

Розширений склад групи ОТГ

Ольга Найда

Оксана Тимошук

Оксана Юхимук

Ментори та менторки

Іріс Гляйхман

Наталія Мисак

Олександр Шевченко

СХОЖІ ГРОМАДИ

Шацька селищна об’єднана териториальна громада

Комиш-Зорянська селищна об’єднана територіальна громада

Девладівська сільська об’єднана територіальна громада

Межівська селищна об’єднана територіальна громада

Ржищівська міська об’єднана територіальна громада

Ржищівська міська об’єднана територіальна громада

Текст, фото та графічні матеріали є результатами робочих груп ОТГ-учасниць освітньої програми “Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад”. CANactions School не несе відповідальності за їх зміст та може не поділяти точку зору авторів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *