Матусівська сільська об’єднана територіальна громада утворена 7 квітня 2017 року. До складу громади увійшли населені пункти: села Матусів та Станіславчик.
Матусівська територіальна громада розташована в північно-східній частині Шполянського району Черкаської області.
На півдні межує із селом Лебедин, на заході – із селом Сигнаївка, на півночі і сході – із селами Куцівка й Макіївка Смілянського району.
Станом на 01.01.2018 року чисельність населення складає 4 400 осіб.


З віковою структури видно, що в громаді відбувається депопуляція населення, тобто населення і надалі буде зменшуватися, адже частка осіб у пенсійному віці дуже висока, через що у громаді рівень смертності перевищує рівень народжуваності.
Рівень зайнятості складає 67 %, з них лише 36 % працюють в громаді, 20 % за межами громади, а 44 % на заробітках за кордоном. Такі дані свідчать про гостру нестачу робочих місць на території громади, а також суміжних центрів.
Матусівська громада – це сільськогосподарська громада, основна функція використання земель – сільське господарство, кількість земель під товарним сільськогосподарським виробництвом складає 8127 га. Кількість основних користувачів землями 22 (без урахування одноосібників). Структура посівних площ показана на діаграмі.
Тваринництво займає незначну частку, є свиноферми, вівцеферма та ВРХ. Також населення займається бджільництвом.
Серед промислових об’єктів, на території громади є: цегельний та комбікормовий заводи, елеватори, завод продтоварів (олія, крупи, борошно, корма для тварин і птиць), дві сироварні.

Соціальна інфраструктура громади має досить розвинену мережу закладів. На території громади можна виділити 4 центри культурно-побутового обслуговування.
• Матусів 1 – розташований в центрі с.Матусів, тут можна отримати повний спектр послуг, наявних на території громади.
• Станіславчик – наступний за кількістю послуг, які можуть отримати люди. Тут розташована НВК №1 з садочком, старостат, заклади торгівлі будинок культури.
• Матусів 2 – розташований на території цукрового заводу. Основним магнітом для населення тут буде територія майбутнього комунального ринку. Крім цього тут розташована НВК №2, ФАП, заклади торгівлі та заклад громадського харчування.
• Матусів 3 – поблизу церкви в с. Матусів, яка також служить місцем притягання для людей.
Аналіз транспортної інфраструктури ОТГ:
• Територією громади проходить регіональна автомобільна дорога Умань – Черкаси, яка має добре забезпечення громадським транспортом. Проте автошлях не проходить через населені пункти.
• Низька інтенсивність руху громадського транспорту між населеними пунктами та з регіональним автошляхом.
• Відустність регулярного транспортного зв’язку із залізничною станцією “Сигнаївка”.
• Не всі головні вулиці населених пунктів охоплені маршрутом громадського транспорту.
S
Два Будинки культури з регулярною культурною програмою;
Наявні вільні будівлі та території комунальної власності, які можуть бути використані для потенційних інвесторів;
Розвинений малий та середній місцевий бізнес, у тому числі агропромислові підприємства;
Розвинута широка мережа торговельних закладів;
Функціонуючі інформаційні канали – Інтернет сторінка та друкований «Матусівський вісник»;
Оформлені дозвільні документи на сміттєзвалище з можливістю роздільного зберігання та сортування сміття;
Запровадження альтернативної енергетики (придбання навісного подрібнювача гілок для твердопаливних котлів);
Розвинена публічна спортивна інфраструктура (тренажери, футбольні поля, майданчики).
W
Необлаштований публічний простір;
Низька інтенсивність руху громадського транспорту, відсутній прямий зв’язок із залізничною станцією “Сигнаївка”;
Слабо розвинута сфера побутового обслуговування;
Відсутня велосипедна інфраструктура;
Низька наповнюваність шкіл;
Невпроваджена система сортування сміття;
Відсутня система енергомененджменту;
Пасивність громади;
Дефіцит кваліфікованих кадрів;
Відсутні програми залучення молоді до процесів розвитку громади.
O
Добровільне приєднання сусідніх територіальних громад;
Відродження спортшколи;
Розвиток туристичної сфери на базі існуючої історії, екотуризм;
Продовження курсу євроінтеграції у державній політиці дає поштовх для міжнародного співробітництва громади та участі в міжнародних проектах;
Підтримка громад через державні дотації та міжнародну технічну допомогу.
T
Пониження рівня ґрунтових вод;
Ескалація військового конфлікту на сході України;
Нестабільна політична ситуація.
В результаті комплексного аналізу, для покращення життєвого середовища, були вироблені стратегічні цілі, які передбачають виконання низки задач.

Після аналізу ми виокремили елементи, яких зараз не вистачає на території громади.
• По-перше, на території громади не має комунального ринку, тому перша задача – створити комфортні умови для торгівлі місцевим виробникам товарів та послуг.
• По-друге, на території громади відсутні об’єкти по наданню побутових послуг. Тому наступна задача – створити об’єкти надання послуг з ремонту одягу, взуття, побутової техніки, перукарні тощо.
• По-третє, на території громади відсутні якісно облаштовані громадські простори. Визначено місця, де ми пропонуємо облаштувати простори, які б спонукали людей зустрічатися і проводити час разом.
• По-четверте, на території громади не вистачає об’єктів спортивної інфраструктури, які запропоновано розширити шляхом відновлення вже існуючих обєктів водної спортивної інфраструктури (але на сьогодні вони не діють) та створення нових спортивних майданчиків.

На сьогоднішній день існує дві основні проблеми в даній сфері:
• Громадський транспорт по території громади проходить лише по головній дорозі, яка поєднує громаду з регіональною дорогою. Більша частина населення не охоплена послугами громадського транспорту;
• Відсутність транспортного сполучення з залізничною станцією Сигнаївка, яка є найближчою до громади і жителі нею активно користуються.


На сьогодні на території громади відсутня туристична інфраструктура, але території має туристичний потенціал.
По території громади проходить туристичний веломаршрут вихідного дня зі Сміли до географічного центру України (с.Мар’янівка);
Є потенціал створення туристичного веломаршруту зі Шполи через Мар’янівку до Матусова. А також на території цукрового заводу є закинута колія, якою можна облаштувати екскурсійну поїздку на дрезині до Лебедина.
Громадське обговорення стратегії просторового розвитку територіальної громади відбулось 12.03.2019 року. В обговоренні взяли участь близько 30 осіб, які представляли усі населенні пункти громади. Це були представники галузі освіти, органів місцевого самоврядування та місцеві підприємці. Обговорення проходило в два етапи: перший етап відбувався у форматі презентації від робочої групи та сесії «питання – відповіді», а друга частина – це робота в малих групах з картосхемами просторового розвитку. Так як громада сформована жителями двох населених пунктів, було вирішено ділитися на дві групи: жителі села Матусів та жителі села Станіславчик. Під час цієї роботи жителі вказали на найбільш «болючі місця», акцентували чого саме не вистачає на території кожного із населених пунктів для комфортного проживання, та вказали проблеми, які потребують негайного вирішення.
Ми використали такі формати опитування як анкетування. Кожному присутньому надавали анкету із визначеними запитаннями. Також всі бажаючі мали можливість написати побажання та залишити їх у спеціальній скриньці чи на спеціальних плакатах, які були розвішані у кімнаті.

Так було виявлено, що на території села Станіславчик відсутні відкриті громадські простори, де б жителі могли провести вільний час разом, спілкуючись один з одним або з дітьми. Жителями було вказано на території, де б вони хотіли мати такі простори. Така ж проблема характерна для села Матусів у районі «Павлівка».
Загальними питаннями для обох населених пунктів був новий маршрут громадського транспорту, який на сьогодні не охоплює повністю населені пункти та не забезпечує зв’язок із залізничною станцією. Було обговорено місця потенційних автобусних зупинок. Населення вказало і на проблему необлаштованих просторів біля громадських установ: сільського медичного пункту, пошти, будинку культури, де на сьогодні відсутні вуличні меблі та велопарковки. Жителі села висловили бажання облаштувати спортивний зал для дорослих та молоді. Вуличні спортивні майданчики на території громади є, але ними неможливо користуватися взимку.
Загалом жителі громади підтримали всі стратегічні цілі.

Матусівська громада – громада успішних людей.
Ми не тільки мріємо, ми ще й швидко діємо!
Створюємо громадські простори.
Втілюємо в життя підприємницькі ініціативи.
Запрошуємо інвесторів.
Прагнемо до розвитку туризму в громаді.
Складові візії:
Якісна соціальна інфраструктура:
• Створити комфортні умови для торгівлі місцевим виробникам товарів та послуг;
• Створити мережу закладів побутового обслуговування;
• Облаштувати громадські простори;
• Розширити мережу спортивної інфраструктури.
Зручний доступ до прилеглих територій та адміністративних центрів:
• Створити маршрут громадського транспорту;
• Створити велоінфраструктуру;
• Облаштувати тротуари;
• Облаштувати зупинки громадського транспорту.
Розвиток малого та середнього бізнесу:
• Підтримати підприємницьку ініціативу;
• Започаткувати кооперативний рух у громаді;
• Започаткувати виробництво електроенергії з альтернативних джерел (сонячні батареї).
Розвиток туристично-рекреаційної інфраструктури громади:
• Підтримати створення туристичних маршрутів вихідного дня;
• Підтримати створення відповідної інфраструктури;
• Розчистити русла річок.

Активізація громадських просторів у адміністративно-територіальному центрі громади с. Матусів
• Облаштувати паркову зону
• Активізувати схили (берегову зону) та територію острову «Кохання», шляхом створення простору для проведення заходів.
• Активізація центральної площі, шляхом перетворення її в багатофункціональну територію. Для цього ми пропонуємо облаштувати в центрі фонтан, який за потреби може бути переобладнаний в сцену, а взимку може використовуватись як каток.
• Облаштування спортивної зони на території школи №1. Облаштування стадіону, міні-футбольного поля, спортивних майданчиків для дітей та підлітків (скейт-парк).
• Створити зону сповільнення руху біля школи.
• Створити зелений буфер від дороги, особливо вздовж території школи та дитячих майданчиків.
Створення нового маршруту та безпечні дороги
• Створити новий маршрут громадського транспорту Станіславчик – Матусів – Шпола, який проходитиме через залізничну станцію в с. Сигнаївка.
• Облаштувати зупинки громадського транспорту на території Матусівської ОТГ за маршрутом автобуса.
• Облаштувати велодоріжки та тротуарів по головній дорозі громади.
• Встановлення знаків, облаштування пішохідних переходів та зон сповільненого руху поблизу громадських установ та шкіл.
Ділянка 1 розташована на частині головної вулиці адміністративного центру громади.
Пропонується наступний профіль дороги:
Маємо по одній полосі автомобільного руху в кожен бік шириною 3,3 м, далі по обидва боки облаштовується велосипедні доріжки шириною 1,9 м, далі зелений буфер, який відокремлює тротуар від проїжджої частини.
Навпроти будинку культури та сільради облаштована стоянка автомобілів. На протилежному боці від сільрад розташована мед. амбулаторія. Поблизу неї також облаштовується стоянка автомобілів та зупинка громадського транспорту. Також на території амбулаторії потрібно установити лавки та велопарковки.
У зоні зеленого буферу розміщується вуличне освітлення.
Заїзд до житлових будинків здійснюється з задньої частини двору, там же розташовані і гаражі.
Ділянка 2 розташована на головній вулиці села Станіславчик.
По правому боці (якщо рухатися в бік Матусова) будинки розташовані нижче рівня дороги, пропонується тротуар для пішоходів та велодоріжку розташувати у пониженні, ближче до подвір’їв. З лівого боку все розташовується в одному рівні. Ширина проїжджої частини 3 м, велодоріжок 1.7 м, тротуарів 1.5 м. Між велодоріжкої та проїжджою частиною розміщується зелена буферна зона. Навпроти ФАПу та магазину на дорозі пропонується облаштувати паркову для автомобілів, а на зниженій території облаштувати лавочки, велопарковки та невеличкий дитячий майданчик.
Так як заїзд до кожного подвір’я здійснюється з дороги, це потрібно враховувати при прокладанні тротуарів та велодоріжок, щоб вони витримали навантаження.
Ділянка 3 розташована у селі Матусів по вул. Кравченко.
Це другорядна сільська дорога, по якій проходить маршрут громадського транспорту.
Ширина проїжджої частини 3 м в кожен бік. З лівого боку пропонується облаштувати тротуар та вуличне освітлення. Рух велосипедів здійснюється по проїжджій частині дороги, інтенсивність руху автомобілів це дозволяє. Також тут потрібно облаштувати автобусні зупинки та пішохідні переходи поблизу них.
Ділянка 4 розташована на території села Сигнаївка, яке не входить до складу Матусівської територіальної громади.
Це під’їзд до залізничної станції, який на сьогоднішній момент не облаштований. Тому тут пропонується проложити дорогу на 2 полоси по 3 м кожна, та з одного боку облаштувати тротуар для пішоходів. Рух велосипедів може здійснюватися по проїжджій частині, так як інтенсивність руху автомобілів на даній ділянці не висока.
Створення медового кооперативу
• Вивчення досвіду роботи успішних сільськогосподарських кооперативів та виробничих споживачів за межами громади.
• Проведення навчально-інформаційної кампанії з метою популяризації ідеї створення сільськогосподарських кооперативів та виявлення зацікавлених домогосподарств.
• Об’єднати бджолярів (провести інформаційні зустрічі).
• Налагодити систему переробки продукції пасіки.
• Покращити умови ведення індивідуального господарства у галузі.
• Розширити асортимент продуктів переробки бджільництва (мед, пилок, віск).
• Облаштувати музей бджільництва, як центр популяризації галузі та її продукції.
• Створити центр апітерапії.
Створити кемпінг
Кемпінг пропонується розташувати у селі Матусів біля центрального ставу. Через дану територію пропонується створити туристичний маршрут вихідного дня, і це може бути точкою зупинки на відпочинок чи навіть на ночівлю.
На даній території пропонується розташувати саму зону кемпінгу, де можна поставити палатку та отримати відповідні послуги. Також тут пропонується облаштувати територію розваг, наприклад мотузковий парк, пляжну зону, зону рибалки, і комерційну зону, де може розташовуватись кафе тощо.
Анна Ковтун
Сергій Горя
Костянтин Міняйло
Вікторія Шурдук
Василь Колісник
Оксана Шевчук
Надія Шульга
Ромеа Мурін
Вадим Денисенко
Марія Пальчук

Тальнівська міська об’єднана територіальна громада

Щербанівська сільська об’єднана територіальна громада

Малодівицька селищна об’єднана територіальна громада

Тетерівська селищна об’єднана територіальна громада

Оріхівська міська об’єднана територіальна громада

Тростянецька міська об’єднана територіальна громада
Текст, фото та графічні матеріали є результатами робочих груп ОТГ-учасниць освітньої програми “Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад”. CANactions School не несе відповідальності за їх зміст та може не поділяти точку зору авторів.