Барська міська об’єднана територіальна громада була утворена 7 вересня 2016 р. Знаходиться в західній частині Вінницької області. До її складу входять: м.Бар, с. Антонівка, с. Глинянка, с. Широке.
Адміністративний центр має історичну та культурну цінність. Місто Бар відоме своїми навчальними закладами: Барський коледж транспорту та будівництва НТУ , Барський гуманітарно-педагогіний коледж ім. М. Грушевського, Барський будівельний ліцей; пам’ятниками архітектури; орнітологічним заказником «Барський», який знаходиться на р.Рів. с.Антонівка має великий потенціал зеленого туризму та рекреації через наявність популярного пляжу на березі р.Рів та можливістю туристичного сплаву на байдарках. м. Бар веде активне життя, розвиваючи субкультурні напрямки, наприклад рок-фестиваль “Барокко”, пленер гончарів, вистави Барського міського художнього аматорського театру, яблучний фестиваль «Apple Bar», дні польської культури.
Вздовж території громади протікає р. РІв, яка потенційно може стати рекреаційним магнітом обасного значення завдяки організації водних маршрутів через декілька районів, а також виявленій орнітологічної унікальності (більше 120 видів червоно та зелено книжних видів птахів) та мікроклімату навколо ріки.
Села навколо громади (що невдовзі можуть приєднатись) мають великий с/г ресурс, яблуневі сади та ягідники, плоди з яких переробляються на ТОВ «ПфаннерБар».
Приєднання нових територій у 2020р збільшить територію громади у декілька разів.



Громада з точки зору компактності та розподілу населених пунктів (кластеризація населених пунктів у функціональні області)
Сьогодні до складу громади входять м. Бар, с. Антонівка, с. Глинянка, с. Широке. м. Бар має компактну забудову в центрі, по периметру оточену промисловою зоною, яка має невикористані території. с. Антонівка, с. Глинянка, с. Широке щільно розташовані між собою. Основну їх території займають с/г землі. М. Бар та села з’єднані між собою р.Рів та автодорогою.
Поверхневий аналіз показав, що всі сільради мають свої промислові та культурні осередки, а у більш глобальних питаннях – пов’язані з адмін. центром (м. Бар).
Основні сфери діяльності з точки зору простору та / або сектора
Територія громади визначена трьома основними напрямками:
• Рекреація (через наявність орнітологічного заказника, архітектурних пам’яток, можливість сплаву на байдарках по р. Рів.
• Подієвість (рок-фестиваль “Барокко”, пленер гончарів, вистави Барського міського художнього аматорського театру, яблучний фестиваль «Apple Bar», дні польської культури, велодень та ін.)
• Промисловість і торгівля (можливість індустріального парку, Барський машинобудівний завод, муніципальний ринок, ФЕС, ТОВ «Пфаннер Бар», УТОС, рибгосп, швейна фабрика).
Основні просторові (ландшафтні / інфраструктурні) елементи, що визначають поля дії / кластери населених пунктів
Рекреація та історія:
• Орнітологічний заказник місцевого значення «Барський»;
• Кармелітський монастир,
• Греко-католицька церква 1616 р.;
• Кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці 1757 р.;
• Костел святої Анни 1811 р.;
• Мури Барського замку;
• Жіночий монастир на честь ікони Божої Матері «Барська».
• Будинок реального училища (діюча ЗОШ №4)
Подієвість:
• «Apple Bar» – міжнародний фестиваль-ярмарок. Вперше відбувся у жовтні 2017 р.;
• «БарРокКо» — всеукраїнський молодіжний рок-фестиваль.
Промисловість та торгівля:
• ФЕС « Бар» потужністю 6,05 МВт;
• ФЕС “Верхівка “- 2,8 МВт;
• ФЕС ” Балки “- 7МВт;
• Завод соків «Пфаннер»(«Pfanner»);
підприємства з розливу мінвод;
• Барський машинобудівний завод;
• Барський птахокомбінат (м’ясокомбінат) швейна фабрика.
S
Орнітологічний заказник “Барський” та заповідне урочище;
Наявність різнопрофільних підприємств;
Робота муніципального ринку;
Розвинений велорух;
Розвинений пішохідний рух;
Фестивалі Епл Бар, Барокко.
W
Критичний стан очисних споруд;
Незадіяні території та будівлі промислових заводів;
Відсутність облаштованої об’їзної дороги;
Не повністю покрите місто міською каналізаційною мережею.
O
Будівництво сміттєсортувального комплексу (зменшить навантаження на чашу полігону ТВП);
Очистка ріки;
Будівництво об’їзної дороги;
Заказник на півдні м. Бар;
Територія під Індустріальний парк;
Розвиток історичного туризму.
T
Можливість аварій на очисних спорудах;
Твердопаливні котли забруднюють довкілля.
Створивши зв’язки між точками різнопланового відпочинку, визначити основні напрямки туристичних маршрутів всередині громади.
• Усі туристичні маршрути наповнити тематичним змістом.
• В с. Лука-Барська, у зв’язку з територіальним розташуванням на перетині автомобільних шляхів, облаштувати рекреаційні зони, покращити інфраструктуру спрямовану на відпочинок подорожуючих.
• В м.Бар створити інформаційно-туристичний центр.
• Підвищити серед жителів громади розуміння історично-туристичної цінності місця свого проживання.
Створюємо зв’язки між точками сталого зростання, наповнюючи тематичним змістом, відчуттям цінності, привабливості локацій та маршрутів свого краю для рівномірного розвитку території.
1. Створення центру розвитку підприємництва, який повинен бути зорієнтований в трьох найбільш розвинених на території Барської ОТГ галузях. Це садівництво, сільськогосподарський напрямок та машинобудівна промисловість.
2. Створення майданчика для співпраці закладів загальної середньої та професійної освіти з представниками бізнесу.
3. На базі існуючих професійно-навчальних закладів створити навчальні центри, які підвищують рівень освіти студентів-випускників, а також створення центру перекваліфікації кадрів.
4. Налагодження зв’язків між існуючими і майбутніми підприємцями, для внутрішньої стимуляції конкуренції.
5. Створення нового високотехнологічного виробництва на базі індустріального парку. Залучити до співпраці інвестора для індустріального парку, орієнтованого на базу існуючих спеціалістів (випускники місцевих вузів).
Публічні обговорення проходили у форматі «Світового кафе». Були присутні чотири групи представників громади: бізнес, влада, громадськість та освітяни.
Усім присутнім презентували загальний опис стратегій просторового планування ОТГ, після відбулось обговорення в групах. Усі присутні дуже активно брали участь і підтримали проведення подібних заходів у громаді в подальшому.
Захід відбувся в “Польському будинку” в м. Бар. Ми розташували 4 столи для розкриття двох основних тем. Робота за кожним столом тривала півгодини. Згідно формату, була запланована 1 ротація між столами. Таким чином, кожна з цільових груп ознайомилася з особливостями кожної з ключових тем, обговорила і висловила свої ідеї та занепокоєння щодо кожної з них. Біля входу була дошка з картою громади, де кожен гість позначив червону крапку, де він живе, і синю, де він працює. Атмосфера була вільною: кожен міг у будь-який час ознайомитись з двома стратегічними напрямками, або запропонувати новий (на чистій карті, яка висіла поруч).
Як результат, команда отримала безліч ідей і думок (вони були зафіксовані на картах). Також, завдяки події, найбільша частина скептиків серед запрошених, змінила свою думку і почала підтримувати нові ідеї і знаходити шляхи розвитку громади.

Учасниками події було запропоновано заходи для розвитку економіки, поліпшення бізнес клімату, розвитку кооперативів, запровадження якісної освіти, посилення локальної ідентичності, збереження історичної та культурної спадщини, розвиток туристичного потенціалу громади, тощо. Пропозиції та рекомендації представників бізнесу, депутатського корпусу та громадських активістів були враховані на наступних кроках роботи над концепцією просторового розвитку громади.

Створюємо комунікації між точками сталого зростання, наповнюючи тематичним змістом, відчуттям цінності, привабливості локацій та маршрутів свого краю для рівномірного розвитку території з метою НАСОЛОДИТИСЯ «ЖИТТЯМ ПО-БАРСЬКИ»

Стратегія просторового розвитку передбачає взаємозв’язок між теперішньою територією громади та територією поза її межами. Таким чином, проектами першої та другої черг, визначеними стратегічними напрямками та підтриманими на обговореннях є ті проекти, які відносяться до «водного поясу». Серцем цього напрямку є історичний центр міста, який є безумовною точкою тяжіння і має велике значення для всієї громади. Місто безпосередньо пов’язане з орнітологічним заказником, який має велике значення для країни в цілому. Третя черга відноситься до розвитку «територій-візитівок», які знаходяться на перетині транспортних сполучень. Четверта черга — розвиток садівництва та ягідництва, як активного бренду громади: туристичного, ділового та освітнього.
Представлені на інтегрованій мапі межі громади (план 2020 -520 кв км) приблизно у 15 разів більше від наявних сьогодні (2019 – 35 кв км).
Згідно з результатами комплексного аналізу та громадського обговорення, першочерговими є заходи щодо збереження природи (орнітологічний заказник), історії (старе місто) та ідентичності краю (яблуневий край). Більшість потенційних та таких, що знаходяться в розробці проектів розвитку громади зараз сконцентровані вздовж «водної лінії» р. Рів. Розвиток садівництва та ягідництва потребує як підтримки, так і регламентації через шкідливість обробки та неорганізовані розширення територій угідь. Промисловість сьогодні розвивається повільно.
• Водний пояс включає впровадження водного шляху та розвиток територій на ньому, сприятливих для рекреації (пляжі).
• Яблуневі сади розповсюджені вздовж річок (дерева потребують вологи) та доріг (для створення привабливого ландшафту під час подорожі), але з необхідними захисними зонами.
• С/г поля зараз займають велику частину території ОТГ; представленими стратегічними напрямками 2030 не передбачено змін їх цільового призначення.

Передбачається облаштування пішохідного маршруту від історичного центру м.Бар до гори Бони Сфорци вздовж греблі ставка. Даний проект має за мету створення велосипедної та пішохідної доріжок, причальних гідротехнічних споруд, що виступатимуть в акваторію водойми на 10-20м та матимуть різного виду призначення: спостережні пункти за орнітологічним заказником, місця для риболовлі, чи місця романтичних зустрічей, чи причал для плаваючих платформ.
Впровадження демонстраційного проекту
Ганна Чернат
Вікторія Греськова
Ігор Шуляк
Артур Цицюрський
Олександр Крижанівський
Олена Подельнюк
Андріус Неміцкас
Олександр Коротких
Катерина Яковець

Фурсівська сільська об’єднана територіальна громада

Тетерівська селищна об’єднана територіальна громада

Мирогощанська сільська об’єднана територіальна громада

Межівська селищна об’єднана територіальна громада

Тальнівська міська об’єднана територіальна громада

Любарська селищна об’єднана територіальна громада
Текст, фото та графічні матеріали є результатами робочих груп ОТГ-учасниць освітньої програми “Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад”. CANactions School не несе відповідальності за їх зміст та може не поділяти точку зору авторів.