ЩЕРБАНІВСЬКА
сільська об'єднана територіальна громада

Щербанівська об’єднана територіальна громада розташована на південь від м. Полтава. Центр громади – село Щербані. Найбільшою перевагою громади є близькість до адміністративного центру Полтавщини – від Щербанівської сільської ради до центру м. Полтава – 4,9 км. До складу громади входять 15 населених пунктів: села Щербані, Розсошенці, Горбанівка, Гора, Нижні Млини, Шмиглі, Тютюнники, Великий Тростянець, Малий Тростянець, Буланове, Квіткове, Сапожине, Вищі Вільшани, Нижні Вільшани, Пожарна Балка. Загальна чисельність населення 14 379 осіб. Територія Щербанівської громади складає 98,7 кв. км (або 9870 га).

с. Горасмол
АНАЛІЗ
Розподіл населення за населеними пунктами (н.п.)​
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Населення
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку

Відбувається приріст населення за рахунок жителів м. Полтави. В с. Розсошенці відбувається забудова багатоквартирними житловими будинками, які користуються попитом через свою дешевизну у порівнянні з м. Полтава. Також населений пункт має зручне транспортне сполучення.

Вікова структура населення — частка працездатного населення складає 60% від загальної чисельності населення.

Населені пункти громади, що знаходяться біля м. Полтави мають тенденцію до розвитку. Економічно активний район громади – це с. Розсошенці, де ведеться активне багатоквартирне житлове будівництво.

У селах громади переважає 1-2 поверхова садибна житлова забудова із присадибними земельними ділянками, які знаходяться у приватній власності.

У всіх населених пунктах існують покинуті садиби, де ніхто не проживає. В чотирьох населених пунктах громади кількість населення менше 50 осіб.

Населення
Untitled-2_2

Найбільшим користувачем земельних угідь є ДП «Полтавське лісове господарство». В структурі земель переважають землі сільськогосподарського (56%) та лісогосподарського призначення (33%), що створює сприятливі умови для розширення виробництв сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції.

Структура землi
Дані з ресурсів Global Land Cover та Openstreetmap
Площа
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Землекористування
Untitled-3_3

Громадські сервіси:

На території громади функціонують:

• 4 заклади середньої освіти (с. Щербані, с. Розсошенці, с. Великий Тростянець та с. Гора);
• 2 дошкільних навчальних заклади (с. Розсошенці та с. Великий Тростянець);
• 3 будинки культури (с. Щербані, с. Розсошенці та с. Великий Тростянець);
• 1 центр дозвілля «Водограй» (с. Нижні Млини);
• 4 ФАП (с. Пожарна Балка, с. Гора, с. Нижні Млини та с. Щербані);
• 1 амбулаторія загальної практики-сімейної медицини (с. Великий Тростянець).

Функціонує мережа спортивних об’єктів:

• Спортивний комплекс «Розсошенський» (тенісний корт, футбольне поле, скелелазанння);
• Стадіон для картингу;
• Стадіон для мотокросу;
• Льодова арена (в процесі будівництва).

У с. Нижні Млини знаходиться Свято-Георгіївський храм.

Карти аналізу

Секторальний аналіз Щербанівської ОТГ виявив такі важливі аспекти для перспективного розвитку громади, як:

• Вдале географічне положення, близьке розміщення до м. Полтава;
• Проходження двох магістральних автодоріг;
• Значний відсоток доріг в гарному стані;
• Наявність територій для розвитку промислового виробництва, органічного с\г, житлового будівництва;
• Наявність зелених територій.

В той же час було виявлено такі проблеми, як:

• Незбалансований розвиток території громади (населені пукти, що знаходяться близько до м. Полтава розвиваються динамічніше);
• Потреба у організації та реконструкції публічних просторів;
• П роект ІІ черги об’їзної автодороги навколо м. Полтави. Автодорога має пройти по територіях населених пунктів, створюючи несприятливі умови для проживання. Також знищить частину пам’ятки природи ботанічний заказник «Розсошенський».

З півночі на південь вздовж західної межі громади протікає р. Ворскла, яка відноситься до середніх річок. Річка має широку живописну долину. На берегах переважно заплавний ліс, місцями посадки сосни. На деяких ділянках справжній сосновий ліс. На всій протяжності, аж до Полтави, вода досить чиста, є велика кількість риби. Після Полтави, починаючи від села Буланове, дно є видимим на 1,5 — 2 метри.

Територія громади має значну кількість зелених насаджень. На берегах р. Ворскли розміщено багато пляжів та зон відпочинку.

Негативними екологічними факторами є:

• Проходження двох магістральних автодоріг (М 03 Київ –Харків, М 22 Полтава – Олександрія), які спричиняють загазованість повітря і створюють шумове навантаження;
• П роект ІІ черги об’їзної автодороги навколо м. Полтави. Автодорога має пройти по територіях населених пунктів, створюючи несприятливі умови для проживання. Також знищить частину пам’ятки природи ботанічний заказник «Розсошенський»;
вздовж західної межі громади протікають стоки від очисних споруд м. Полтави.

Централізоване водопостачання мають населені пункти Щербані, Тютюнники, Шмиглі, Нижні Млини, Гора, Горбанівка, Розсошенці, Великий Тростянець та Малий Тростянець.

Населені пункти громади не забезпечені централізованим каналізуванням. Діюча каналізаційна мережа є на території багатоквартирної житлової забудови в с. Росшошенці. Скид відбувається на очисні споруди м. Полтави.

Села Вищі Виільшани, Нижні Вільшани, Сапожине, Пожарна Балка, Буланове та Квіткове не мають централізованих мереж водопостачання і каналізації.

Громада розміщена близько до адміністративного центру Полтавщини: від Щербанівської сільської ради до центру м. Полтава – 4,9 км; від Тростянецької сільської ради– 12 км.

Мінімальна відстань населених пунктів до адміністративного центру (с.Щербані) складає 2,5 км, максимальна – 16 км.

За діючою маршрутною мережею пасажирського автомобільного транспорту майже всі населені пункти забезпечені транспортним сполученням, окрім с. Шмиглі та с. Квіткове.

Від села Розсошенці забезпечено підвезення пасажирів до різних мікрорайонів м. Полтава. Від м. Полтави до с. Розсошенці проходить маршрут тролейбуса. Проте, враховуючи значний пасажирський оборот та завантаженість транспорту, автобусне та маршрутне перевезення є недостатнім для потреб місцевих мешканців.

Переважна більшість доріг – з твердим покриттям.

Через територію громади проходять дві магістральні автодороги міжнародного значення М 03 Київ –Харків – Довжанський, М 22 Полтава – Олександрія.

S

Безпосередня наближеність до міста Полтави; 

Транспортно-інфраструктурний зв’язок – формує вищу порівняно з іншими сільськими громадами вартість та інвестиційну привабливість земельного ресурсу;

Проходження територією ОТГ автомобільних доріг національного та міжнародного значення;

Значна частина територій з рекреаційним потенціалом – прирічкова зона, заліснені яри, лісові масиви, каскади ставків;

Екологічно чиста територія – відсутність шкідливих
підприємств та тенденції інтенсивного ведення сільського господарства.

W

Відсутня стратегія розвитку ОТГ;

Відсутня схема планування території громади (як частини району);

Значна кількість населення має «міський характер» і
тяжіє до міста Полтави;

Основні житлово-комунальні послуги (водопостачання, водовідведення, збір та вивезення сміття) надаються комунальними підприємствами м. Полтави;

Застаріла містобудівна документація;
– нерозвинений ринок праці в громаді;

Нерівномірний характер економічного та соціального
розвитку територій населених пунктів громади.

O

Розвиток комерційного будівництва;

Розвиток органічного с/г виробництва;

Розвиток житлового будівництва;

Створення зон високої якості життя;

Розвиток рекреаційної діяльності.

T

У разі будівництва ІІ черги автомобільного обходу
навколо м. Полтави, відбудеться різке зниження вартості та інвестиційної привабливості земельного ресурсу прилеглих територій;

Збільшення і концентрація населення «міського характеру» в одному місці;

Формування районів багатоквартирної забудови, які
тяжіють до м. Полтави;

Знелюднення населених пунктів, що розташовані в південній частині громади.

СЦЕНАРІЇ РОЗВИТКУ
Сценарій 1

Песимістичний сценарій, який показує деструктивний розвиток північної території ОТГ, через проходження територією громади двох об’їзних автодоріг в обхід міста Полтави (згідно генерального плану міста Полтави та схеми планування Полтавської області). Автодороги проходять через населені пункти, що обмежує їх розвиток, робить менш привабливими для якісного життя та руйнує значний рекреаційний фонд. Та призводить до автоматичного інтегрування частини території громади в бік Полтави, які будуть «відрізані» від основних масивів об’їзною автодорогою.

Але в свою чергу це збільшує логістичну інфраструктуру та дає позитивний поштовх до зміщення «ментального» центру громади до центральної частини (сіл Великий Тростянець та Малий Тростянець), які стають більш привабливими для житлового будівництва, через віддаленість від обласної автодороги.

Сценарій 2

Для зменшення негативних факторів, які представлені в Сценарії 1, були розроблені заходи щодо їх вирішення та покращення життя в громаді.

Передбачається:

• Стратегія спільної роботи з містом Полтавою щодо розробки генерального плану міста в частині проектування приміської зони в рамках території громади;
• Зміна характеру забудови територій з багатоповерхового на будинки малої та середньої поверховості;
• Підвищення рівня зайнятості населення, за рахунок розвитку комерційних та виробничих територій, прилеглих до автодоріг державного значення;
• Розвиток рекреаційного потенціалу зеленого поясу вздовж східного кордону громади та збереження зелених коридорів, які поєднують Щербанівську ОТГ та місто Полтава.

Але в свою чергу для розвитку громади потребуються значні капіталовкладення в розвиток інфраструктури.

ГРОМАДСЬКІ ОБГОВОРЕННЯ

13 березня в приміщенні будинку культури Щербанівської сільської ради було проведено громадське обговорення, на якому були представлені два сценарії розвитку ОТГ. На громадських обговореннях були присутні 38 представників громади, а саме: депутати місцевої ради, представники бізнесу, освіти, медицини, спорту, місцеві жителі, також учні старших класів. Також були представники місцевого телебачення.

Був використаний ієрархічний тип комунікації. 

Для кращого ознайомлення зі сценаріями розвитку були розроблені та надруковані брошури з короткою інформацією, які були роздані присутнім на громадських слуханнях. Також окремо були надруковані плакати сценаріїв розвитку

Після розгляду сценарії розвитку учасники надали свої пропозиції та зауваження в письмовій формі (за пропонованою анкетою). Пропозиції стосувалися розвитку с/г виробництва та рекреаційних зон.

ВІЗІЯ ГРОМАДИ

Самодостатня громада з сильною економікою та розвиненою соціальною інфраструктурою.

Громада, де створюються нові робочі місця, розвивається органічне с\г виробництво, туристично-рекреаційний потенціал. Створені комфортні умови для проживання та проведення якісного дозвілля населення.

Стратегічний напрямок 1. Зменшення інтенсивності забудови багатоквартирними житловими будинками.

Стратегічний напрямок 2. Розвиток с/г виробництва, створення агрокооперативів. Створення підприємств по зберіганню та переробці 

с/г продукції. Організація центрів торгівлі — для збуту органічної с/г продукції.

Стратегічний напрямок 3. Розвиток логістичних центрів вздовж магістральних автодоріг, для розміщення складських підприємств та підприємств обслуговування транспорту.

Стратегічний напрямок 4. Розвиток зеленого туризму, створення велосипедних та пішохідних маршрутів, облаштування місць для короткочасного відпочинку (пляж, парк, громадські простори), проведення фестивалів.

Стратегічний напрямок 5. Передбачається розвиток та інвестиційна привабливість центральної частини ОТГ, а саме сіл Великий Тростянець та Малий Тростянець.

Стратегічний напрямок 6. Створення публічних просторів, відпочинку, дитячих і спортивних майданчиків з високим рівнем благоустрою і озеленення для підвищення комфортності умов проживання людей у громаді.

Концепція інтегрованого розвитку

Передбачається розвиток та інвестиційна привабливість центральної частини ОТГ, а саме сіл Великий Тростянець та Малий Тростянець. Зміщення «ментального» центру громади до даних територій, як менш урбанізованих та більш придатних для якісного та комфортного життя.

На територіях населених пунктів, що примикають до м. Полтава ведеться інтенсивна багатоквартирна житлова забудова, з великою щільністю забудови та недостатньою кількістю громадських просторів. І тому в противагу цьому процесу, на територіях сіл Великий Тростянець та Малий Тростянець, передбачається розвиток садибної та малоповерхової-квартирної житлової забудови, з малою щільністю забудови та більш комфортними умовами проживання. Також пропонується простір для задоволення потреб населення у спілкуванні та змістовному дозвіллі, на території села Великий Тростянець передбачається реконструкція існуючого громадського простору з облаштуванням зон відпочинку, спортивних майданчиків, благоустроєм території та озелененням. На проектних територіях передбачається будівництво громадського центру, який забезпечить населення нових житлових територій закладами культурно-побутового обслуговування.

Вздовж основних вулиць передбачається облаштування велопарковок та вело доріжок, які з’єднуються з іншими населеними пунктами та існуючими зеленими коридорами створюючи єдину веломережу на території громади.

План впровадження концепції просторового розвитку
СТРАТЕГІЧНІ ПІЛОТНІ ПРОЕКТи

Мета проектів:

Підвищення стандартів якості життя у населених пунктах громади: забезпечення високої якості освітніх, культурних, рекреаційних, дозвіллевих, транспортних послуг з метою призупинення ментального тяжіння мешканців та мешканок громади до міста, глибшої інтеграції їх в громаду та створення привабливих умов для обрання громади мешканцями та мешканками інших громад (зокрема – Полтави) для постійного проживання.

Для виконання цих заходів планується реалізація двох локальних проектів розвитку територій в с. Щербані та в с. Великий Тростянець Полтавського району Полтавської області.

Завдання – створення якісних публічних просторів с. Щербані та с. В. Тростянець.

Результати:

• Збільшення кількості жителів віддалених населених пунктів; 

• Забезпечення якісними послугами місцевих жителів саме за місцем проживання; 

• Забезпечення зайнятості населення; 

• Підвищення рівня життя жителя громади.

Ключовий проект: Створення ефективного громадського центру в с. Щербані (м-н Радгосп)

Опис запропонованих заходів:

• Провести реконструкцію Щербанівської школи — реконструкція та термомодернізація будівлі, заміна інженерних мереж із впровадження енергозберігаючих технологій, капітальний ремонт в класних кімнатах та заміна меблів, забезпечення обладнанням необхідним для проведення навчального процесу, облаштування дитячих спортивних майданчиків, забезпечення благоустрою пришкільної території;

• Реконструкція районного будинку культури — розширення функціональності будинку культури шляхом створення універсального простору для подальшого комерційного використання (оренда);

• Створення публічного простору перед будинком культури, благоустрій території, розміщення малих архітектурних форм, влаштування спортивних майданчиків, створення можливостей для проведення публічних заходів та індивідуального дозвілля;

• Будівництво нової адміністративної будівлі з розширенням кількості послуг для жителів громади;

• Розробка пропозиції по облаштуванню маршруту Щербані-Склозавод та інтегрування його до системи громадських перевезень Полтави; розміщення та облаштування зупинок громадського транспорту на маршруті;

• Облаштування якісної пішохідної інфраструктури на відрізку Щербані-Склозавод;

• Облаштування якісної велотранспортної інфраструктури на відрізку Щербані-Склозавод;

• Облаштування захищених велопаркувальних майданчиків поруч із районним будинком культури та Щербанівською ЗОШ;

• Облаштування якісної велотранспортної інфраструктури на відрізку Щербані-Великий Тростянець.

Ключовий проект: Створення публічного простору в с. Великий Тростянець

Опис запропонованих заходів:

• Формування ініціативної групи в локальних громадах Великого та Малого Тростянців із перспективою створення органу самоорганізації населення з метою генерування різних видів активності в створеному громадському просторі та його подальшого утримання та розвитку;

• Проведення низки публічних заходів (громадські обговорення, громадські слухання, розширені наради, фокус-групи, воркшопи) із метою максимального виявлення та врахування думки громадян та громадянок під час проектування публічного простору (метод «учасницького проектування»);

• Проведення низки передбачених законодавством заходів по створенню органу самоорганізації населення села Великий Тростянець;

• Комплексний благоустрій території публічного простору із забезпеченням відповідних функціональних призначень визначених зон;

• Реконструкція футбольного поля та спортивних майданчиків з вуличними тренажерами;

• Розміщення та облаштування дитячих майданчиків;

• Облаштування захищеного велопаркувального майданчику в публічному просторі та облаштування обслуговуючої велоінфраструктури;

• Надання повноважень по утриманню та функціонуванню публічного простору органу самоорганізації населення.

КОМАНДА
Фахівчиня з просторового планування

Марина Дударенко

Робоча група ОТГ

Олександр Іваніна

Світлана Мельник

Володимир Пономаренко

Ментори та менторки

Беньямін Коль

Тіберіу Чіолаку

Аня Берестецька

Ольга Кононова

СХОЖІ ГРОМАДИ

Щербанівська сільська об’єднана територіальна громада

Барська міська об’єднана територіальна громада

Делятинська селищна об’єднана територіальна громада

Ржищівська міська об’єднана територіальна громада

Матусівська сільська об’єднана територіальна громада

Лиманська міська об’єднана територіальна громада

Текст, фото та графічні матеріали є результатами робочих груп ОТГ-учасниць освітньої програми “Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад”. CANactions School не несе відповідальності за їх зміст та може не поділяти точку зору авторів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *