Новопсковська територіальна громада – створена 13 липня 2015 року, є однією з перших об’єднаних громад в Україні, розташована на півночі Луганської області. Адміністративним центром є селище міського типу – Новопсков. В результаті об’єднання до складу увійшли населені пункти: смт Новопсков, село Осинове, село Макартетине, село Тев’яшеве, село Хворостяне, село Ікове, у 2019 році до громади приєдналась Заайдарівська сільська рада.
Новопсковський район межує на півночі з Ровеньківським районом Бєлгородської області і Кантемирівським районом Воронезької області Російської Федерації. Довжина державного кордону 75 км. На території району функціонують прикордонна служба «Білолуцьк» Луганського прикордонного загону.


Територія громади розташована у верхній течії р. Айдару, лівій притоці Сіверського Дінця та знаходиться в зоні степної рівнини. В долині річки Айдар добре виражена заплава. Глибина залягання грунтових вод до 3 м, місцями 1-1,5 м. На сході селища її територія розміщена на слабопохилих схилах крутизною 1-3 градуси, ґрунтові води глибше 10м. Вздовж річок лівого берегу річки Айдар та правого берегу річки Кам’янки тягнуться крейдяны гори. Відома гора Пристін з печерою Дмитра Горського.
Із природних копалин на території Новопсковської громади знаходяться відкладення крейди, мергелю, піщаника, вапняку. На правому березі ріки Айдар на захід від Новопскова, поклади крейди, які в долині річки досягають товщини понад 300 метрів. Новопсковська ОТГ славиться артезіанською водою та мінеральною гідрокарбонатно-кальцієво-магнієвою слаболужною водою типу «Миргородська», яка має лікувальні властивості. Безпосередньо в межах Новопскова на березі річки Айдар знаходиться мінеральне термальне джерело, яке в народі називають «Сольонка».
За екологічними характеристиками Новопсковська громада є однією із сприятливих не тільки в області, а й в Україні. Тут розташований популярний в Україні санаторій «Перлина».

У селах громади домінує житлова забудова садибного типу 1-2 поверховими житловими будинками із присадибними земельними ділянками, ділянками для садівництва, городництва та ведення особистого селянського господарства, які знаходяться у приватній власності. Культура громади представлена районним історико-краєзнавчим музеєм, бібліотеками для дорослих та дітей та клубними закладами, у смт. Новопсков діє краєзнавчий музей. Функціонує мережа спортивних об’єктів. Новопсковська ОТГ є членом Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України».
У результаті аналізу зроблено висновки, що у Новопсковської ОТГ найбільше сильних сторін в секторах громадських сервісів та привабливості навколишнього середовища, які можна розвивати, маючи наявні резервні території для забудови.
На території району функціонують 2 пункти пропуску Новобіла і Танюшівка, які забезпечують цілодобовий пропуск транспорту і пішоходів в обох напрямках. Відстань до найближчих залізничних станцій в м. Старобільськ та в смт. Білокуракіне – 35 км.
У смт. Новопсков існує автостанція з міжміським, регіональним і міжнародним сполученням. На сьогоднішній день для задоволення потреб населення об’єднаної громади Новопсковської селищної ради в пасажирських перевезеннях сформована мережа автобусних маршрутів.
Найбільше слабких сторін за напрямком мобільності, що створює загрози для розвитку
усіх напрямків просторового розвитку і вимагає особливої уваги при стратегічному плануванні.
Важливими проектами соціальної інфраструктури є будівництво амбулаторії у смт. Новопсков. До важливих приватних інвестицій, що впливатимуть на розвиток громади відноситься будівництво цеху по розливу мінеральної води.
У результаті SWOT аналізу зроблено висновки, що у Новопсковської ОТГ найбільше сильних сторін в секторах громадських сервісів та привабливості навколишнього середовища, які можна розвивати, маючи наявні резервні території для забудови. Найбільше слабких сторін за напрямком мобільності, що створює загрози для розвитку усіх напрямків просторового розвитку і вимагає особливої уваги при стратегічному плануванні.
S
Активне сільське господарство;
Наявність резервних територій для забудови;
Привабливі пейзажі;
Наявність природних ресурсів;
Достатньо розвинена сфера соціального обслуговування;
Активний культурний центр;
Привабливі місцеві фестивалі;
Активна влада і громадськість;
W
Незадовільний стан доріг нержавного та регіонального значення;
Наявність земель та об’єктів державної власності
(під об’єктами ЛВУ МГ);
Відсутність містобудівної документації (генеральні плани, плани зонування, детальні плани територій);
O
Крижанівськийожливість участі в міжнародних проектах та
програмах із залученням технічної
допомоги та грантів;
Залучення туристів з інших регіонів;
Майбутні приватні розробки/інвестиції;
T
Розгортання конфлікту за межі зони АТО;
Відсутність бюджетних коштів на покращення інфраструктури;
Відсутність приватних інвестицій;
Відключення від централізованого електропостачання
(м. Щастя);
Враховуючи сильний природній потенціал Новопсковської ОТГ (крейдянi гори, річки, ліси, джерела мінеральних та термальних вод) та наявність сільськогосподарських земель (більше 80%) візією майбутнього просторового розвитку громади визначено: максимальне збереження природних ресурсів та екологічно чистих територій.
В рамках цієї візії розглянуто два сценарії розвитку:
Сценарій передбачає створення: туристичних маршрутів (велосипедних, пішохідних, по річках); визначення сіл які не мають економічного потенціалу як локації для розвитку зеленого туризму, визначення локацій для довготривалого відпочинку; визначення та включення до туристичних маршрутів місць короткочасного відпочинку; промоція громади як туристичного ценетру в межах регіону (інтеграція до регіональних туристичних маршрутів, видання туристичних буклетів, популяризація через засоби масової інформації, соціальні мережі).
Сценарій розвитку агробізнесу, виходячи із наявних екологічно чистих територій, має бути направлений на вирощування екологічно чистої сільськогосподарської продукції, розвиток тваринництва.
Активно необхідно налагоджувати місцеву переробку сільськогосподарської продукції та виробництво промислових предметів споживання, виготовлених із сільськогосподарської сировини (наприклад, із бджолиного воску, із соломи, хутра і шкіри тварин, тощо).
Публічне обговорення концепції просторового розвитку Новопсковської ОТГ проводилось 11.03.2019 у форматі воркшопу. Метою обговорення було представлення проекту інтегрованого просторового планування для об’єднаних територіальних громад, можливостей для Новопсковської ОТГ як учасника цього проекту, можливих сценаріїв розвитку об’єднаної громади та основних ідей, сформованих робочою групою.

За результатами отриманих відгуків і пропозицій зробили висновок, що основними стейкхолдерами підтримується візія просторового розвитку Новопсковської ОТГ в напрямку розвитку агробізнесу, туризму і рекреації. Визначення цих напрямків ключовими надасть можливість вирішити інші потреби і проблеми громади щодо створення робочих місць, покращення якості послуг ідозвілля, благоустрою та мобільності.

Максимальне збереження природних ресурсів та екологічно чистих територій, зелена, комфортна й активна громада.
Новопсковська ОТГ – це громада в якій комфортно жити і працювати. Громада, де створені умови для ефективного розвитку підриємництва, виробництва та переробки сільськогосподарської продукції. Громада, де відбувається багато цікавих заходів для дозвілля усіх мешканців і приїжджих гостей. Громада, де зберігають мальовничу природу та самобутність.
Стратегічний напрямок 1. Розвиток бізнесу та залучення інвестицій
Стратегічний напрямок 2. Розбудова інфраструктури ОТГ та надання якісних послуг
Стратегічний напрямок 3. Чисте довкілля – активний відпочинок, оздоровлення та туризм
На інтегрованій мапі, виходячи із візії майбутнього громади, відображені основні напрямки розвитку, які формують планувальний розвиток території.
Зокрема, враховані проектні межі громади, до якої в перспективі планується приєднання ще 6 сільських рад. Основний центр тяжіння суміжних сільських рад і населених пунктів – смт. Новопсков, де організовані якісні соціальні та адміністративні послуги, сконцентровані об’єкти рекреації і торгівлі. Новопсков рівновіддалений від усіх населених пунктів громади, що підкреслює його роль як адміністративного, культурного і соціального центру та дозволяє забезпечити якісну транспортну доступність при умові виконання капітального ремонту (реконструкції) доріг державного та регіонального значення.
Більший відсоток території громади складають землі сільськогосподарського призначення (80%), де вирощуються зернові культури, соняшник та інше. Території не мають екологічного забруднення, тому на перспективу можливо за відповідних умов перейти на органічне вирощування сільськогосподарської продукції. Для зберігання та переробки сільськогосподарської продукції визначені населені пункти, які мають закинуті господарські двори, де передбачено їх відновлення і розвиток: в с. Заайдарівка, с. Писарівка,. Розвиток тваринництва не передбачає великих промислових об’ємів, але на базі існуючих тваринницьких ферм пропонується місцева переробка продукції (м’ясний, ковбасний молочний цех) для забезпечення власної громади та суміжних. Міні-переробка планується в с.Риб’янцеве, с. Донцівка, с. Новорозсош. На мапі існуючі об’єкти для зберігання і переробки сільсгоппродукції позначені синім кольором з різним штрихуванням для видів тваринництва і рослинництва, а рожевим кольором показані проектні об’єкти.
Розвиток рекреації і майбутнього туризму проектується по природніх планувальних вісях, які формуються річками Айдар та Кам’янка.
Вздовж річок визначені об’єкти рекреації:
• Існуючі (санаторій «Перлина», база відпочинку у с. Риб’янцеве, зона відпочинку біля ставка у с. Булавинівка) та проектні: – садиби зеленого туризму у с. Тев’яшеве, с. Ікове, с. Хворостяне, с. Макартетине, термальне мінеральне джерело «Сольонка» біля смт. Новопсков, пляж і парк у смт. Новопсков, гора Пристін);
• Пірси для організації водних туристичних маршрутів (на байдарках, човнах);
• Велосипедні маршрути, що поєднують ставки з річками, садибами зеленого туризму с. Хворостяне, с. Тев’яшиве, с. Ікове та смт. Новопсков. Один з веломаршрутів між ставками біля с. Булавинівка та с. Писарівка має легенду «Гетьманський шлях». Це старовинна грунтова дорога козацького війська гетьмана Байди Вишневецького з часів XVI століття, що разом із крейдяними горами та річкою Айдар відігравала оборонне значення при нападі татар. На горі Пристін розташовувалась козацька сторожа з високою спорудою для спостереження за прилеглою територією і подачі сигналів у разі небезпеки.
Для економічного розвитку й підвищення надходжень до місцевого бюджету за результатми громадських обговорень визначені місця для будівництва логістичного центру та дислокації прикордонних військових частин.

Пріоритетом для просторового розвитку Новопсковської ОТГ є фокусна ділянка вздовж річки Айдар між горою Пристін, селом Ікове, селищем Новопсков та санаторієм «Перлина» , що охоплює найбільше скупчення об’єктів рекреації, які за відповідних умов сталого розвитку громади можуть стати і об’єктами туризму в масштабах регіону.
Зважаючи на стратегічні напрямки розвитку громади, аналізуючи потенціал фокусної ділянки, для прикладу впровадження концепції просторового розвитку Новопсковської ОТГ було обрано стратегічний проект щодо розвитку рекреаційних та громадських просторів між парком культури і відпочинку «Айдар» та термальним джерелом «Сольонка».
Мета проекту:
Створення комфортних умов для змістовного та доступного відпочинку жителів і гостей громади.
Очікуванні результати проекту:
• Створення найбільш сприятливих умов для організації дозвілля, відпочинку дітей, молоді, людей похилого віку і внутрішньо переміщених осіб, психологічного комфорту та гармонії людини і навколишнього середовища.
• Створення інфраструктури туристичної галузі краю, залучення вільних трудових ресурсів, що сприятиме покращенню рівня життя населення громади та дасть поштовх розвитку зеленого туризму.
• Реалізація даного проекту дасть можливість цій території стати улюбленим місцем відпочинку новопсковців та бути центром розвитку населення у природному середовищі, відповідати соціальним інтересам і потребам різних груп населення та духовним пріоритетам суспільства.
• Створення затишного місця для відпочинку „покличе” жителів не лише до єднання з природою, але й до єднання та зміцнення відносин у громаді і стане центром для спілкування та відпочинку.
Впровадження стратегічного проекту:
Основним джерелом фінансування на даному етапі є місцевий бюджет, але селищна рада планує залучити грантові кошти, кошти державного бюджету, інвесторів.
Громадські організації зможуть прийняти участь у реалізації проекту; комунальне підприємство буде в подальшому обслуговувати дані об’єкти; будівельні підприємства зможуть виступити підрядниками виконання робіт; підприємці зможуть реалізувати продукцію підрядникам.
Наталія Сирота
Віктор Верховод
Марина Журавьова
Наталія Красноглазова
Микола Старцев
Беньямін Коль
Тіберіу Чіолаку
Аня Берестецька
Ольга Кононова

Золочівська селищна об’єднана територіальна громада

Гуляйпільська міська об’єднана територіальна громада

Шацька селищна об’єднана териториальна громада

Любарська селищна об’єднана територіальна громада

Високопільська селищна об’єднана територіальна громада

Тальнівська міська об’єднана територіальна громада
Текст, фото та графічні матеріали є результатами робочих груп ОТГ-учасниць освітньої програми “Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад”. CANactions School не несе відповідальності за їх зміст та може не поділяти точку зору авторів