Спільна розробка та консультації

Налагодження взаєморозуміння та довіри в громаді можливе лише шляхом діалогу. Спільне обговорення альтернативних бачень майбутнього ОТГ забезпечує не лише збір думок та пріоритетів від заінтересованих сторін, а створює передумови для консолідації громади, посилення локальної ідентичності та більшої відкритості спільноти. 

 

Співтворення концепції та її обговорення

Основною метою залучення  всіх заінтересованих сторін до розробки концепції просторового розвитку є визначення потреб та напрацювання бачення бажаного майбутнього ОТГ, яке підтримують жителі громади та представники ключових груп інтересів. 

Процес безпосередньої участі заінтересованих сторін в прийнятті рішення відбувається шляхом спільної роботи, обговорень та консультацій. На різних етапах використовуються різноманітні інструменти: воркшопи, круглі столи, громадські обговорення, опитування громадської думки тощо.  

Застосування інструментів залучення на різних рівнях участі:

Для залучення більшої кількості осіб використовують, як очні зустрічі, так і дистанційні форми. Застосування інструментів онлайн-консультацій або інших дистанційних форм дають можливість висловитись тим, хто не мають можливості бути фізично присутніми під час публічних подій або не висловили всі пропозиції, які хотіли. Організація таких консультацій потребують значно менших ресурсів. Лише під час очної події учасники/ці мають можливість не лише висловити свою думку, а й обговорити її з іншими, почути альтернативні ідеї та домовитись між собою про пріоритетність чи доцільність їх реалізації. Рекомендованим є поєднання очних та заочних форм спільної роботи та консультацій.  

Найбільш популярні дистанційні форми консультацій 

Онлайн опитування із використанням GISсистеми

Громадські обговорення онлайн, що реалізуються шляхом надсилання пропозицій на електронну пошту

Громадські обговорення в приміщенні органів місцевого самоврядування, що реалізують в письмовій формі

Консультації та опитування за допомогою соціальних мереж

Конкурси проектів та ідей

Приклад: 

Оголошення про проведення громадських слухань щодо розгляду генерального плану селища Девладове та села Макорти – Девладівська ОТГ (Дніпропетровська область). Обговорення тривали з 05 липня 2019 року по 04 серпня 2019. Форма збору пропозицій – письмова в приміщенні Девладівської сільської ради. 

Найбільш розповсюджені форми проведення очних зустрічей та обговорень:

Робота в малих групах під час воркшопів

Стратегічні сесії в форматі «Пошук майбутнього», форуму місцевого розвитку

«Відкритий простір» (Open Space)

Круглі столи з представниками/цями  заінтересованих сторін

«Світове кафе»

«Мобільна мерія» авто, що їздить до всіх населених пунктах із представниками/цями муніципалітету на борту, що збирають ідеї та пропозиції від жителів/ок

Громадська приймальня або години прийому для консультацій в офісі проекту 

Презентація напрацювань та сесія питань/відповідей

Приклад: 

Під час роботи над концепціями інтегрованого просторового розвитку команди громад-учасниць програми CANactions School проводили обговорення попередніх напрацювань. Метою обговорень були презентація попередніх напрацювань робочої групи, що працювала над концепцією та тестування сценаріїв розвитку ОТГ.  Під час публічної події учасникам та учасницям було запропоновано висловитись з приводу розроблених стратегічних цілей громади та альтернативних напрямків розвитку. Всі, хто взяли участь у події, мали можливість прокоментувати напрацювання робочої групи та запропонувати свої ідеї та бачення майбутнього ОТГ.  

В усіх громадах до обговорення були залучені жителі та жительки з різних населених пунктів ОТГ, представники бізнесу, громадські активісти тощо.  

Більшість подій відбувались в форматах «Світового кафе» або роботи в малих групах. Такий формат дав можливість учасникам ознайомитись із попередніми напрацюваннями роботи над концепцією та обговорити в групах стратегії розвитку ОТГ за кількома напрямками (сферами). Для збору додаткових пропозицій та ідей були використані скриньки для ідей та мапування проблем і сильних сторін громади на карті ОТГ.  

На зображенні відображено розклад публічної події в Делятинській ОТГ (Івано-Франківська область) в рамках участі в програмі “Інтегроване просторове планування для ОТГ” CANactions School. Мета події: обговорення сценаріїв просторового  розвитку Делятинської ОТГ. 

 

Публічна подія обговорення сценаріїв розвитку Межівської ОТГ(Дніпропетровська область), реалізована в рамках програми “Інтегроване просторове планування для ОТГ” CANactions School.

Формати взаємодії, що активізують учасників/ць обговорень: 

Використання різнокольорових наліпок для пріоритезації ідей проектів та пропозицій

Вибір різних альтернатив та сценаріїв на основі заданих критеріїв

Коробка для ідей та зворотного зв’язку або «паркувальна дошка» (аркуш паперу для збору додаткових коментарів, запитань)

Скрайбінг або візуальний конспект обговорення

Мапування – нанесення проблем, улюблених місць на карту

Використання карт, діаграм та ілюстрацій для інформування та стимулювання обговорення

Різноманітні інструменти іграфікація (гейміфікація)

Приклад: 

Під час публічної події обговорення сценаріїв розвитку Гуляйпільської ОТГ (Запорізької області) для збору сильних та слабких сторін ОТГ, а також пропозицій покращення території учасникам та учасницям було запропоновано нанести на мапу ОТГ стікери із улюбленими й проблемними місцями громади, та запропонувати свої ідеї покращення.  

Свої додаткові коментарі та пропозиції було можливо залишити на аркушах паперу в «скриньці ідей».   

Обговорення відбулось в рамках програми “Інтегроване просторове планування для ОТГ” CANactions School, березень 2019 р.

 

Під час громадського обговорення концепції просторового розвитку Шацької ОТГ (Волинська область) з метою пріоритезації стратегічних цілей за напрямками розвитку було проведено рейтингове голосування стікерами за ідеї, напрацьовані під час обговорення.  

Обговорення відбулось в рамках програми “Інтегроване просторове планування для ОТГ” CANactions School, березень 2019 р.  

Що необхідно врахувати для якісної події-обговорення:  

Широке інформування мінімум за 14 днів до початку обговорення;

Зручний час для представників груп інтересів;

Можливість дістатись до місця події громадським транспортом (регулярним або організованим);

Наявність опалення та освітлення приміщення;

Безбар’єрність місця проведення;

Наявність вбиральні;

Можливість розміститись у місці події  всім учасникам та учасницям;

Можливість гнучкої трансформації простору, наприклад, реорганізації місць для сидіння з аудиторної на півколо чи кілька кіл;

Наявність потрібних робочих технічних засобів (звук, проектор, комп’ютер тощо);

Доступність розкладу події її учасникам/цям;

Наявність заздалегідь роздрукованих наочних матеріалів;

Забезпечення способами фіксації обговорень (конспектування, запис на фліпчарті тощо);

Передбачення форм зворотного зв’язку та альтернативних способів висловити свою думку;

Наявність всієї необхідної канцелярії (папір, ручки, маркери, олівці тощо);

Наявність  питної води/кави/чаю;

Наявність місця для неформальної взаємодії;

Наявність дитячого кутка – для дітей, які прийшли з батьками;

Передбачення форм реєстрації для збору контактів, щоб надати зворотній зв’язок;

Збір попередніх підписів на дозвіл відео фіксації (за потреби); 

Організація незалежної модерації події (ведення обговорення).

Дослідницькі інструменти, що залучають мешканців/ок:

З метою отримання додаткової інформації про життя громади, її проблеми та потреби жителів  і жительок на ранніх етапах роботи над концепцією, варто використати залучення заінтересованих сторін за допомогою використання інструментів дослідження. До таких інструментів належать: 

Прогулянки та екскурсії від місцевих жителів та жительок та представників/ць різних організацій та інституцій

Фотопрогулянка спільно із жителями, коли жителі фотографують важливі місця в громаді, а потім пояснюють чому саме зробили такий вибір

Опитування громадської думки (очне опитування)

Мапування улюблених місць в громаді, проблем ОТГ та ідей майбутнього розвитку в громадських просторах різних населених пунктів

Дослідження із залученням, коли запитання для дослідження формулюють самі жителі та жительки, і вони ж його проводять та аналізують

Приклад: 

З метою збору інформації про громадські простори та простори дозвілля молоді в ОТГ команда-учасниця програми CANactions School Малодівицької ОТГ (Чернігівська область) провела опитування молоді в соціальній мережі.

Висновки: Велика частина коментарів стосувалася відпочинку
на природі, біля води (20 із загальної кількості в 42 коментарі).
При цьому жителі обирали найближчий ставок до кожного села.
Так само були коментарі про необхідність відновити парк
за магазином «Океан» та про відпочинок на дискотеках
і дитячих майданчиках.

Однією з ключових складових роботи CANactions School над концепцією просторового розвитку під час участі в програмі «Інтегроване просторове планування для ОТГ» була дослідницька поїздка в ОТГ. Протягом тижня робоча група, що працювала над концепцією спільно із менторами/ками проекту знайомилась із населеними пунктами громади, її жителями та жительками, відвідували муніципальні інституції та громадські організації. Така дослідницька подорож дала можливість більш глибоко зрозуміти контекст, територію ОТГ та потреби її жителів та жительок.  

Відвідування фабрики із виготовлення меблів в Сторожинецькій ОТГ (Чернівецька область) під час дослідницької поїздки в рамках програми CANactions School, березень 2019.

Необхідні форми залучення та способи донесення інформації обираються на основі аналізу заінтересованих сторін . Розробка концепції просторового  розвитку передбачає залучення всіх, на кого може вплинути результати її реалізації. Для більш ефективного та якісного залучення мають бути обрані найбільш ефективні форми, індивідуально для кожного типу заінтересованих сторін (жителів різного віку, представників бізнесів та громадянського суспільства, працівників різних муніципальних закладів, представників вразливих категорій населення (наприклад, маломобільних чи людей з інвалідністю) тощо). Метою залучення є максимальна представленість саме різних груп, а не лише кількість учасників/ць процесу. 

Приклад: 

Для обговорення сценаріїв майбутнього розвитку громади, під час участі в програмі «Інтегроване планування для ОТГ» CANactions School, команда Девладівської ОТГ (Дніпропетровська область) провела серії зустрічей-обговорень у форматі «Світового кафе»:

1) відкриті громадські обговорення для всіх жителів/ок та представників/ць заінтересованих сторін всіх населених пунктів громади;

2) воркшоп для школярів/ок різного віку. Це дало можливість врахувати думку не лише дорослого населення, а й юнацтва та дітей.

Проведення окремої події дала можливість створити комфортні умови для висловлення та взаємодії школярів на засадах рівності.  

 

Аналіз та врахування результатів залучення 

Після проведення публічних консультацій та обговорень всі результати необхідно обробити та проаналізувати. Команда розробників/ць концепції має вирішити які пропозиції врахувати, які ідеї потребують уточнення або доопрацювання, які прийняти частково, а які відхилити, відповідно до визначеної процедури. Процедура прийняття рішення має бути прозорою та відкритою. Учасники/ці події мають бути поінформовані про результати обговорень та рішення, що були прийняті на їх основі. 

Послідовність роботи з результатами обговорення:  

1. Оцифровка результатів; 

2. Попередній аналіз та синтез напрацювань; 

3. Сортування пропозицій* за сферами та територією; 

4. Нанесення пропозицій, що прив’язані до простору на мапу; 

5. Обговорення командою розробників всіх пропозицій на предмет врахування. Всі рішення мають бути аргументовані; 

6. Внесення відповідних рішень в концепцію; 

7. Узагальнення результатів обговорення та підведення підсумків – хто прийшов? скільки? чи прийшли представники всіх заінтересованих груп? чи потрібні додаткові зустрічі та консультації, з ким? 

8. Аналіз якості залучення – аналіз того, скільки людей взяли участь, якого вони віку та статі, який їх рід діяльності, яку групу інтересів вони представляють, чи була можливість висловлення у всіх тощо.  

9. Широке інформування про результати обговорення;  

10. Розсилка учасникам/цям  події узагальнених результатів обговорення з інформацією про те, які пропозиції були прийняті, а які відхилені із відповідним обґрунтуванням. 

* Під пропозиціями ми розуміємо всі напрацювання, отримані в рамках обговорень та інших форм залучення.  

Приклад: 

Аналіз результатів громадських обговорень концепції просторового розвитку Підволочиської ОТГ (Тернопільська область). Обговорення відбулось в рамках програми “Інтегроване просторове планування для ОТГ” CANactions School, березень 2019 р.