Секторальний та комплексний аналіз

Аналіз по секторах дає змогу структурувати інформацію та визначити важливі зони на території. І покладання всіх секторів на комплексну карту дає можливість зрозуміти наявні ресурси та проблемні ділянки. 

 

Секторальний аналіз передбачає виявлення сильних та слабких сторін у кожному секторі розвитку ОТГ. На етапі секторального аналізу має бути готова база даних, у якій інформація вказана з географічною та часовою привязкою (назва населеного пункту та дата)

Результатом секторального аналізу є графіки, діаграми, секторальні карти і комплексна карта аналізу та їх текстовий опис. Завдяки візуальному представленню інформації можна краще побачити ситуацію у громаді, а завдяки картам секторального аналізу та карті комплексного аналізу ми можемо виявити сильні та слабкі сторони громади у просторовому вимірі. Секторальний аналіз та СВОТ-аналіз є основою для розроблення сценаріїв розвитку громади, вибору візії (бачення майбутнього) та стратегічних і операційних цілей концепції просторового розвитку ОТГ. 

Для  секторального аналізу показники (див. Збір даних) аналізуються кількісними методами, де повинні бути показані тенденції  в часі з нанесенням інформації на карту 

Ключові сектори аналізу: 

• Наявна містобудівна та інша документація в межах ОТГ та адміністративних одиниць вищих рангів – район, область. 

• Демографія, мережа поселень та типи житла. 

• Інфраструктура та послуги:   

– заклади освіти, медицини, культури, адміністративних послуг 

медіа (преса, радіо, телебачення) 

– інженерна мережа (газ, електрика, вода, каналізація, інтернет) 

транспорт 

житловий фонд 

громадськийпростір. 

• Зайнятістьземельта їх юридичний статус (власність, цільове призначення). 

• Економіка. Зайнятість та добробут жителів. Бюджетгромади. 

• Екологія (стан довкілля). Енергоефективність громади.  

• Культура, історія, ідентичність, ментальні карти. 

• Політика. Релігія Громадська активність. 

Секторальні карти 

Метою створення секторальних карт є нанесення секторального аналізу на карту для зрозуміння просторових особливостей громади та територіальної локалізації окремих її характеристик. 

Секторальні карти Шацької ОТГ, на основі яких створюється комплексна карта аналізу.

Приклади карт секторального аналізу: 

Карта аналізу навколишнього середовища, Делятинська ОТГ (Івано-Франківська область).

На карті позначені ліс, чагарники, памятки природи та історії, гірські вершини, соляні та сірко-водневі джерела, зони збирання грибів та риболовлі. 

 

Карта аналізу громадського сервісу Новопсковська ОТГ(Луганська область), на якій позначені основні заклади освіти, медицини, торгівлі та надання адміністративних послуг. 

Карта аналізу культурної та природної спадщини Підволочиської ОТГ (Тернопільської область) на якій позначені памятки природи, території заказників, перша згадка населених пунктів та існуючі міжнародні туристичні маршрути і місце святкування злуки ЗУНР та УНР. 

 

Карта аналізу транспортної інфраструктури Малодівицької ОТГ (Чернігівська область). На карті позначені існуючі маршрути громадського транспорту, дороги у поганому стані, місця ДТП, стоянок TIRів та місця обмеження швидкості до 50 км/год. 

Комплексна карта аналізу

Комплексна карта аналізу є результатом поєднання (синтезу) попередньо створених секторальних карт Комплексна карти аналізу дозволяє:  

• Знайти та проаналізувати просторові взаємозв’язки різних секторів розвитку ОТГ при накладанні секторальних карт одна на одну (див. приклад) ландшафтної, демографічної, економічної, зайнятості землі, екологічного ризику, транспортної (мобільність), соціальної інфраструктури (навчальні та медичні заклади, заклади культури), історико-культурної спадщини; 

• Позначення ділянок скупчення (концентрації) проблем та сильних сторін.   

Приклади карт секторального аналізу: 

Карта комплексного аналізу Тетерівської ОТГ (Житомирська область).

На карті позначено зайнятість земельзони рекреації, історичні памятки та дачні кооперативи. 

 

Карта комплексного аналізу Новопсковської ОТГ(Луганська область).

На карті позначено економічно активну і слабоактивну територію, житловий фонд у доброму та поганому стані, населені пункти із добрим та поганим сервісом та інфраструктурою, населені пункти із зростанням та скороченням населення та забудованої території, вакантні громадські землі, природні ресурси, стратегічні проєкти адміністрації та приватних ініціатив природоохоронні території місця відпочинку, історичні памяткистан доріг та інше.