Лиманська
міська об'єднана територіальна громада

Лиманська об’єднана територіальна громада розташована на півночі Донецької області, межує з Харківською та Луганською областями. Громада утворена шляхом об’єднання Лиманської міської, дванадцяти сільських та селищних рад в липні 2015 року в межах територіальної одиниці району. Центр громади – місто Лиман. На сьогоднішній день Лиманська ОТГ – найбільша об’єднана територіальна громада в Україні. Площа — 1209,75 квадратних кілометрів.

АНАЛІЗ
Розподіл населення за населеними пунктами (н.п.)​
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Населення
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку

Лиманська міська об’єднана територіальна громада розташована на півночі Донецької області, межує з Харківською та Луганською областями.

Громада утворена шляхом об’єднання Лиманської міської, дванадцяти сільських та селищних рад в липні 2015 року в межах територіальної одиниці району.

Найбільша численність населення мешкає м. Лиман – 22,300 тис., у смт Зарічне – 2,700 тис., смт Ямпіль – 2,100 тис., смт Торське – 1,500 тис., смт Рубці – 1,350 тис., смт Ярова – 2,420 тис., смт Новоселівка – 1,370 тис., смт Дробишеве – 1,110 тис. та є села які мають тенденцію до скорочення населення, це – Новомихалівка, Іванівка, Карпівка, Каленики, Катерінівка, Дерилове, Зелена Долина та Середнє.

На території міста Лиман знаходиться 240 багатоповерхових житлових будинків та 6,237 тис. приватних садиб, на території сіл селищ знаходяться переважно приватні садиби.

Населення
Untitled-2_2

Лиманщину називають легенями індустріального краю, бо на її території знаходиться 40 тис. га. лісів, частина Національного природного парку «Святі гори», заповідник «Крейдяна флора», багато заказників, сотні озер і озерець, річка Сіверський Дінець, близько 200 баз відпочинку і оздоровчих таборів, санаторій-рофілакторій “Щуровський”. Заповідник «Кре́йдова фло́ра», що знаходиться на території с. Крива Лук, є єдиною ділянкою в Україні, де взяті під охорону природні бори з сосною крейдяною. Особливістю Крейдової флори є сильно пересічена місцевість і велика кількість крейдових схилів, розрізаних ярами, що спадають до Сіверського Дінця. Все це створює різноманітні умови для різних видів флори і фауни і формує надзвичайно яскраві краєвиди. Заповідник функціонує тільки з природоохоронною та науково-дослідною цілями, екскурсії не проводяться. Територія заповідника постраждала під час військових дій у 2014 році.

На території Лиманської ОТГ, Дробишевська платформа, с. Ставки є поклади газу, де ведуться добування та вивчається територія на розбудову нових газових свердловин. Багата Лиманщина природним ресурсом – пісок, добича піску ведеться біля Блакитних озер та біля с. Діброва.

Територією Лиманської ОТГ проходить дві авто дороги державного значення і мережа автодоріг місцевого значення, залізничні лінії. На відстані 8,0 км від південно-західної межі ОТГ проходить міжнародна автодорога державного значення М-03 Київ – Харків – Довжанський (ділянка автомобільного транспортного коридору Європа-Азія Краківець-Львів-Рівне-Житомир-Київ-Полтава- Харків-Дебальцеве-Довжанський, існуючий, що реконструюється).

Структура землi
Дані з ресурсів Global Land Cover та Openstreetmap
Площа
Дані з паспорту громади, стратегії розвитку та плану соціально-економічного розвитку
Землекористування
Untitled-3_3

Секторальний аналіз Лиманської ОТГ виявив такі важливі аспекти для перспективного розвитку громади, як: наявність зеленого поясу з цінними природними ландшафтами (2 національні природні парки, Крейдяні гори, р. Сіверський Донець, Оскольське водосховище) і потужним рекреаційним потенціалом, та можливістю розвитку зеленого туризму, вдале географічне положення між сусідніми крупними містами, значний відсоток доріг в гарному стані, наявність територій для розвитку промислового виробництва, сільського господарства, житлового будівництва. В той же час було виявлено такі проблеми, як: занедбані території закинутих підприємств і турбаз, інтенсивний рух вантажного транспорту крізь центр через відсутність частини об’їздної дороги в м. Лиман і сусідні села, гостро незадовільний стан одного мосту через ріку, відсутність велоінфраструктури, недостатня кількість благоустроєних зелених зон в м. Лиман, відсутність громадського центру, хаотичне паркування в центрі міста, відсутність автомобільного переїзду через колії в м. Лиман, полігон ТПВ, що потребує реконструкції з будівництвом сортувальної станції, необхідність будівництва станції знезалізнення води, села, що деградують, замало спортивних об’єктів. Додатково було проаналізовано і нанесено на Схему землекористування і житлової забудови чисельність населення для всіх поселень з позначенням динаміки та прогнозу її розвитку у випадку, якщо в житті громади нічого не буде змінюватись. Такий аналіз показав невтішний негативний тренд щодо сталого зменшення чисельності населення.

Висновки аналізу наявної просторової документації у різних масштабах:

для Донецької області інститутом Діпромісто розроблено і затверджено Схему планування території. Для Лиманської ОТГ інститутом Діпромісто розроблено Схему планування  території району, яка перебуває в стадії затвердження. Планується розроблення Генерального плану м. Лиман.

Карти аналізу

Сильні сторони Лиманської ОТГ – наявність крупного залізничного вузла (хоча його вантажна потужність знизилась через війну з Росією) як містоутворюючого підприємства, розвиток сільськогосподарського виробництва (власники переважно місцеві), комунальний громадський транспорт, є проект індустріального парку з оформленими документами (іде пошук інвестора), є цінна природна рекреаційна зона, корисні копалини (пісок, мінвода), є чинна нова містобудівна документація, до міста прибули висококваліфіковані переселенці.

Проблеми – до крупних міст виїжджає молодь, малі села знелюднюються, промисловість занепадає (не працює силікатний завод та інші), агрохолдінги не дають багато робочих місць, в м. Лиман немає центру як публічного простору, треба узгодити межі з Харківською областю, 180 км до зони бойових дій, велика протяжність доріг до малих сіл, закинуті бази відпочинку Донецьких підприємств.

S

Цінні природні ландшафти і зони відпочинку;

Розвинений аграрний комплекс;

Наявність корисних копалин;

Наявність потужного залізничного вузла;

Конкурентоспроможні промислові підприємства;

Розвинена сфера обслуговування;

Розташування біля автодоріг національного значення, гарна транспортна доступність.

W

Закинуті непрацюючі підприємства, ферми і бази відпочинку;

Мало закладів для людей похилого віку;

Відсутність центрального публічного простору (площі) в Лимані, обладнаних веломаршрутів;

Недостатньо облаштованих зелених зон і місць відпочинку;

Брак робочих місць;

Брак постійно діючих ринків в селищах;

Брак зручних пішохідних і транспортних перетинів залізничних шляхів.

O

Створення індустріального парку;

Участь в державних програмах інвестування в будівництво доріг, модернізації шкіл, розвитку сільського господарства;

Залучення туристів з інших регіонів;

Кооперація з сусідами.

T

Загострення збройних дій в зоні АТО;

Відтік молоді і працездатного населення до сусідніх крупних міст;

Зменшення державної фінансової підтримки;

Відсутність інвесторів у виробничому секторі.

СЦЕНАРІЇ РОЗВИТКУ

Сценарій розвитку 1:

В разі незмінності політичної ситуації на сході України основним напрямом економічного розвитку в громаді буде виробництво будівельних матеріалів і переробка сільськогосподарської продукції.

В разі покращення ситуації і припиненні бойових дій основним напрямом економічного розвитку в громаді буде виробництво будівельних матеріалів і переробка сільськогосподарської продукції, а також розвиток зеленого туризму і рекреаційної діяльності.

Сценарій розвитку 2:

• Розвиток громади як центру виробництва будівельних матеріалів, переробки сільськогосподарської продукції і зеленого туризму.

• Покращення зв’язку між північною і південною частинами міста Лиман, що роз’єднані залізничними коліями.

• Створення локальних громадських центрів на території громади.

Як основні сценарії/гіпотези було запропоновано концентрацію розвитку центрів старостинських округів (с. Нове, Рубці) з метою пожвавлення життя в деградуючих поселеннях і приваблення мешканців оточуючих територій сусідніх громад, створення публічного простору в центральній частині Лиману, забезпечення новим житловим будівництвом потреби в житлі для внутрішньопереміщених осіб, розвитоку виробництва, в т.ч. на території селищ (галузь виробництво будівельних матеріалів, харчопереробна промисловість, переробка ТПВ), розвитоку зеленого туризму і рекреаційної діяльності. Було складено перелік з більше ніж 25 ідей (проектів) для забезпечення сталого розвитку ОТГ.

Деталізовано пропозиції для особливо важливих територій (ZoomIn), які б дозволили розкрити основні ідеї, закладені в концепцію розвитку. Для Лиманської ОТГ такою пропозицією стало забезпечення зручних зв’язків для з’єднання двох центральних частин Лиману по різні боки від залізниці, нового майданчика для індустріального парку та рекреаційних зон Лиманського озера і Блакитних озер. Забезпечити велодоріжки, публічні зони і тротуари. Було вирішено запропонувати Укрзалізниці побудувати новий міст або ліфт до існуючого мосту. Ще однією пропозицією було поєднати зелені зони гарними пішохідними зв’язками, змінити профілі вулиць, щоб вони стали більш зручною для пішоходів і менш зручною для машин, додати бажані пішохідні з’єднання.

Для Лиману було детально пророблено концепцію організації велопішохідного маршруту, який поєднає обидві частини міста, публічні простори і рекреаційні зони, було знайдено місце для організації нового автомобільного переїзду через залізничні колії і визначено доцільність влаштування ліфту на існуючому пішохідному переході.

Пропозиції щодо просторового розвитку для м. Лиман
Пропозиції щодо просторового розвитку для с. Крива Лука
Пропозиції щодо просторового розвитку для с. Торське
Пропозиції щодо просторового розвитку для с. Яцьківка
ГРОМАДСЬКІ ОБГОВОРЕННЯ

11 березня в приміщенні конференц-залу Лиманської міської ради було проведено громадське обговорення, на якому були представлені сценарії розвитку ОТГ. На громадських обговореннях були присутні біля 50 представників громади, а саме:
депутати місцевої ради, старости, представники Укрзалізниці, бізнесу, освіти, медицини, спорту, місцеві жителі, також адміністрація ОТГ.
Спочатку було проведено презентацію стратегій розвитку.

Громадське обговорення проходило в форматі робочих груп, які після розгляду презентацій і запитань надали в письмовій формі (за пропонованою анкетою) свої пропозиції і зауваження. Також учасники мали змогу висловити своє відношення до пропонованих напрямів розвитку шляхом позначок на планшеті і наклеювання стікерів.

Пропозиції жителів стосувалися розвитку рекреаційних зон і спортивної інфраструктури.

Після обстеження території громади виникла ідея організації кемпінгів і спортивної інфраструктури на території ОТГ для проведення регіональних заходів, в т.ч. зі спортивного орієнтування. 

Після консультацій з представниками залізниці було запропоновано влаштування естакади через залізничні колії замість пропонованого нового автопереїзду.

ВІЗІЯ ГРОМАДИ

Ефективна, активна, багата, комфортна, зелена, спортивна громада.

Лиманська ОТГ – громада, в якій комфортно і безпечно всім. Громада ефективних підприємців і виробників сільгосппродукції, де розвивається малий та середній бізнес. Громада, де відбувається багато цікавих заходів для змістовного дозвілля, де створені умови для самореалізації молоді і піклування про літніх людей. Громада, де розвивається спорт і стимулюється здоровий спосіб життя. Громада, де зберігають культурну і природну спадщину.

Основні напрямки розвитку громади: 

Нові робочі місця в промисловому виробництві в рамках новоствореного індустріального парку. Перспективними видами діяльності є галузь виробництва будівельних матеріалів і переробка сільськогосподарської продукції.

Розвиток агропромислового сектору і зв’язок з переробними підприємствами. Розміщення нових заводів з виробництва соняшникової олії, ліній по фасуванню заморожених фруктів і овочів, біогазу тощо.

Організація локальних центрів торгівлі — постійно діючих ринкових комплексів всесезонної торгівлі в селищах на території громади, які будуть обслуговувати мешканців прилеглих територій, в тому числі за межами ОТГ.

Розвиток зеленого туризму, створення сприятливих умов для дитячого оздоровлення, покращення рекреаційної інфраструктури, SPA-центр на базі термальних мінеральних джерел.

Створення велоінфраструктури на території громади, організація туристичних веломашрутів, розвиток велоспорту в м. Лиман на базі обласної велошколи.

Підвищення комфортності умов проживання людей шляхом створення публічних просторів з високим рівнем благоустрою і озеленення, влаштування зон відпочинку, дитячих і спортивних майданчиків.

Концепція інтегрованого розвитку
Матриця пріоритетних дій для визначених ділянок
карта пілотних проектів
СТРАТЕГІЧНИЙ ПІЛОТНИЙ ПРОЕКТ

Зелений маршрут

У Лиманській громаді є великий рекреаційний потенціал. Стратегічний проект «Зелений маршрут» направлений на покращення велосипедних зв’язків між м. Лиман та важливими рекреаційними центрами. В зв’язку з відсутністю маршруту, що поєднує кілька туристичних об’єктів та локації, розташованих на території міста та на території сіл, селищ Лиманської ОТГ, відсутність доступності для туристів та мешканців ОТГ до об’єктів благоустрою, соціальної інфраструктури, до місць праці. Створення умов зручного та безпечного користування велосипедним транспортом, для збереження екологічної рівноваги, поліпшення якості життя мешканців та гостей міста Лиман, підвищення його привабливості, чарівності, комфортності. З метою створення унікального рекреаційного та туристичного краю, громади високої культури, в якій комфортно і цікаво жити необхідно реалізувати проект «Зелений маршрут».

Мета Проекту:

Створення велосипедної інфраструктури у м. Лиман розв’яже низку проблем щодо поліпшення екологічної ситуації і підвищення мобільності та туристичної привабливості міста, а позитивний економічний ефект, рекреаційну функцію, покращить доступність, залучення значної частини населення до ведення здорового способу життя, створення додаткових занять для дітей та молоді,  підвищення безпеки пересування.

Комфортність, розвиток інфраструктури є головним пріоритетом  громади, а впровадження кращих європейських стандартів відчує кожна людина.

Проект дозволить зберегти існуючі та побудувати нові транспортні та пішохідні системи сполучення, поліпшить спроможність громади та створить привабливий інвестиційний клімат та сприятливі умови для гармонічного розвитку населених пунктів Лиманської ОТГ.

Основними нагальними проблемами Лиманської ОТГ є облаштування та інформаційне забезпечення найбільш привабливих для відвідування туристами об’єктів культурної спадщини та природно-заповідного фонду.

Наявність земель природно-охоронного призначення, мінеральних джерел дає можливість створити умови для лікування та відпочинку мешканців громади, мережі туристичних шляхів Лиманщини загального користування для активного, зеленого, екологічного туризму, забезпечити розвиток активного та зеленого туризму, відновити  рекреаційні зони на території ОТГ, розвивати  торгівельно-розважальні мережі та стимулювання велосипедний  рух як умова здорового способу життя.

Частина проекту «Зелений маршрут» в межах м. Лиман

Опис проекту:

1) Розробка проектно-кошторисної документації на облаштування велодоріжок на території міста по вул. Гасієва, пров. Телеграфний, вул.. Привокзальна, вул. Зелений Гай до Голубих озер, вул. Оборони, вул. Курортна, пров. Петропавлівський, вул. Петропавлівська, навколо озера «Лиманське», вул. Слобожанська, вул. Незалежності, парк ім. Кизима, вул. Свободи в напрямку автостанції до траси на Лиман – Слов’янськ, на території сел та селищ Лиманської ОТГ.

2) Реконструкція парку ім. Кизима (ПКД в наявності).

3) Благоустрій території озера «Лиманське».

4) Благоустрій території озера «Ломоносівське».

5) Благоустрій вул. Петропавлівська.

6) Облаштування ліфтів біля залізничного мосту.

7) Будівництво бювету у с. Торське, який буде створено над свердловиною артезіанської води з метою запобігання її забруднення та створення необхідних умов для її використання.

8) Установка покажчиків напрямків в руху на вулицях і дорогах.

9) Установка знаків, інформаційних стендів та покажчиків.

Частина проекту «Зелений маршрут» в межах м. Лиман

1-а черга реконструкції
2-а черга реконструкції

Пропозиції по реконструкції профілю провулка Телеграфний

Пропозиції по реконструкції профілю провулка Телеграфний

До
Після

Пропозиція по упорядкуванню і благоустрою зеленої зони біля озера Ломоносівське в м. Лиман

Влаштування велодоріжки навколо озера (візуалізація до і після)

До
Після

Благоустрій прибережної зони озера (візуалізація до і після)

До
Після

Візуалізація проекту «Північ і південь разом» 

(доступний з’вязок між північним і південним районами Лиману з влаштуванням ліфтів, накриття мостів, реконструкція публічних просторів біля виходів/входів з мосту)

Впровадження проекту:

В Лиманській ОТГ велосипед – дуже популярний засіб пересування, мешканці часто їздять велосипедом на роботу і у справах, є навіть велошкола. Тому ідея пов’язати велопішохідний маршрутом найбільш важливі громадські простори і улюблені місця відпочинку на території громади одразу всім припала до душі. Першим етапом реалізації цього проекту стане ділянка від мостового переходу через залізничні колії до зони відпочинку біля озера Ломоносівського. Ідея щодо реорганізації схеми руху автотранспорту на цьому відтинку вулиць вже обговорювалась у міській раді і знайшла підтримку. Запропоновані під час воркшопу заходи щодо зміни профілю вулиці з влаштуванням велодоріжок, упорядкуванням хаотичного паркування і організацією одностороннього руху можуть бути реалізовані вже найближчим часом і ляжуть в основу реалізації пілотного проекту “Зелений маршрут”.

КОМАНДА
Фахівчиня з просторового планування

Любов Апостолова-Сосса

Робоча група ОТГ

Олена Муравльова

Денис Слєпцов

Володимир Ступка

Олена Шпак

Розширений склад групи ОТГ

Наталія Красногрудь

Олексій Мікулін

Ментори та менторки

Беньямін Коль

Тіберіу Чіолаку

Аня Берестецька

Ольга Кононова

СХОЖІ ГРОМАДИ

Межівська селищна об’єднана територіальна громада

Девладівська сільська об’єднана територіальна громада

Золочівська селищна об’єднана територіальна громада

Кіптівська сільська об’єднана територіальна громада

Тростянецька міська об’єднана територіальна громада

Барська міська об’єднана територіальна громада

Текст, фото та графічні матеріали є результатами робочих груп ОТГ-учасниць освітньої програми “Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад”. CANactions School не несе відповідальності за їх зміст та може не поділяти точку зору авторів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *